Slovanská epopej Alfonse Muchy se bude z Moravského Krumlova stěhovat do Prahy | foto: Radek Miča, MAFRA

Sprcha pro Krumlov: požár na Výstavišti stěhování epopeje uspíší

  • 5
S tím v Moravském Krumlově nejspíš vůbec nepočítali. Požár Průmyslového paláce pražského Výstaviště z minulého týdne jim vdechl naději, že by se Slovanská epopej Alfonse Muchy nemusela z jejich zámku do Prahy hned tak stěhovat. Pražský radní Richter ale vzkázal: "Celou věc to spíše urychlí."

Právě dvacítka obřích pláten má příští rok spočinout na Výstavišti, moravskokrumlovští radní ale doufají, že po požáru tam nebude pro epopej místo. Dnes však přišla přímo ledová sprcha.

Pražský radní pro kulturu Milan Richter v reakci na dotaz MF DNES vzkázal: "Požár Průmyslového paláce určitě neohrozí přesun epopeje do Prahy. Naopak si myslím, že to může celou věc i urychlit, co se zainvestování do Výstaviště týká."

Požár Průmyslového paláce

Pražští radní by o stěhování epopeje měli podle Richtera rozhodnout do 14 dnů. "Ale ten plán, který jsem již říkal, stále platí. Začátek příštího roku je pro stěhování reálné datum,“ dodal pražský radní.

Mafiáni si tam vypalují baráky
Vedení Moravského Krumlova se ale svého největšího turistického magnetu, který však patří Praze, nemíní jen tak vzdát. Na jihu Moravy jej chce udržet co nejdéle. Starosta Jaroslav Mokrý zopakoval, že Výstaviště není vhodné místo pro vystavení epopeje. "Pro dílo takového světového významu je to jednak zátopová oblast a jednak si tam mafiáni vypalují baráky," argumentoval.

Narážel tím na možné příčiny vzniku požáru na Výstavišti. Ve vyhořelém levém křídle Průmyslového paláce měla totiž podle některých informací prostory firma, která patří Janu Kočkovi, bratrovi zavražděného Václava Kočky mladšího. Toho nedávno zastřelil po oslavě křtu knihy Jiřího Paroubka hoteliér Bohumír Ďuričko.

Muchovo přání nesplnili
Ani více jak 70 let poté, co Alfons Mucha Čechům věnoval svou monumentální Slovanskou epopej, není splněno jeho přání. A to, že dílo nemá stálou expozici v Praze. A nebýt azylu v Moravském Krumlově a péče místních lidí, už by pravděpodobně neexistovalo.

"Krumlovu dlužíme mnoho, nebýt něj, plátna už dnes nemáme. Přesto musíme respektovat dědečkovu vůli a jeho dílo přenést do Prahy," řekl před několika lety malířův dědic a prezident Muchovy nadace John Mucha.
 
Pro soubor dvaceti pláten, z nichž každé měří osm krát sedm metrů, se v hlavním městě nenašlo místo už za první republiky a na počátku druhé světové války byla epopej svinuta a ukryta ve vlhkých sklepeních pražských domů. Po válce se obrazy dostaly do Moravského Krumlova, místní je zrestaurovali a od roku 1963 jsou k vidění v tamním zámku.

"Praha by tedy měla být ráda, že jí Moravský Krumlov chce již podruhé v historii pomoci," doplnil včera starosta Jaroslav Mokrý.