Nejvyšší soud svým verdiktem vyhověl Pravcovu dovolání a zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně. Peníze žádala firma, která služební auto propůjčila řidiči Petru Neisserovi. Žalobě však nelze vyhovět, protože se podle Nejvyššího soudu příčí dobrým mravům.
Spor o zaplacení škody na nepojištěném autě se přitom táhne už roky (více se o něm dočtete také zde).
Okresní soud v Blansku původně nárok firmy zamítl jako nemorální. Ovšem odvolací krajský soud v roce 2011 rozhodnutí změnil a uložil mladíkovi povinnost zaplatit 57 tisíc korun plus úroky.
Nyní se musí případem zabývat znovu, v těchto dnech by měl podle systému InfoSoud obdržet spis. Rozhodnutí Nejvyššího soudu je přitom závazné, takže by krajský soud měl žalobu zamítnout.
Za nehodu mohl mladík
Případ vyvolal v roce 2006 značnou pozornost. Za prvotního viníka nehody označili znalci tehdy patnáctiletého chlapce z Újezdu u Kunštátu, který se pohyboval po vozovce. Při srážce se tělo převalilo přes střechu a zadním sklem zřejmě spadlo do kufru auta. Mladík utrpěl zlomeniny a otřes mozku.
Řidič si prý těla všiml až poté, co dojel domů. Potom jej odvezl do lesa. Podchlazeného hocha, který se těžce zraněný několik hodin plazil k silnici, náhodou našli až nad ránem. Přežil a uzdravil se.
Nejvyšší soud zdůraznil, že se řeší neobvyklý případ - chlapec byl sice původcem nehody, ale poté se stal obětí závažného trestného činu ze strany řidiče služebního auta. Nelze to přehlédnout ani v občanskoprávním sporu o náhradu škody, byť nárok firmy je po formální stránce opodstatněný.
"Šlo o natolik svévolný útok na základní hodnoty chráněné právem i morálními normami společnosti, že požadavek, aby jím dotčená osoba byla povinná nahradit škodu na vozidle, příčí se obecnému pojímání spravedlnosti," stojí v rozsudku senátu Nejvyššího soudu s předsedou Petrem Vojtkem.
Verdikt padl koncem loňského roku, teprve nyní soudci zveřejnili celé odůvodnění. Neisser si přitom už dříve u trestního soudu vyslechl rozsudek za pokus o vraždu a neposkytnutí pomoci. Peníze za poškozené auto po Neisserovi firma nikdy nechtěla.
Chlapcova rodina to považovala za nemorální, zpochybňovala také to, zda řidič v pozdních nočních hodinách skutečně plnil pracovní povinnosti.