Posprejovaný podstavec sochy rudoarmějce na Moravském náměstí v Brně. (7. 5. 2015) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

K soše rudoarmějce v Brně někdo nasprejoval srdce v barvách Ukrajiny

  • 182
Obří bronzovou sochu rudoarmějce, která stojí na Moravském náměstí v Brně, někdo opatřil srdcem v barvách ukrajinské vlajky. Skulptura připomínající osvobození Brna má podstavec posprejovaný od středečního večera. V pátek si tam mají komunisté a následně i představitelé kraje připomínat výročí 2. světové války.

„Kolemjdoucí člověk nám včera večer oznámil, že někdo na sochu něco sprejuje. Po příjezdu policistů už na místě ale nikdo nebyl. Věc šetříme jako poškozování cizí věci,“ uvedla ve čtvrtek dopoledne mluvčí brněnské policie Andrea Straková.

Sprejerovi hrozí v případě dopadení a usvědčení až jeden rok vězení.

Policisté zatím nevědí, zda obrazec v modro-žluté barvě souvisí s ruskou intervencí na Ukrajině. Jisté ale je, že se se v pátek u pomníku mají konat hned dva pietní akty.

V 11 hodin se tam sejdou zástupci KSČM. A ve 13 hodin se tam představitelé Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD) zúčastní pietního aktu při příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války.

To už tam ale srdce ale s největší pravděpodobností nebude. „Čekáme na našeho ověřeného dodavatele, který do Brna dorazí až večer. Ale nepředpokládáme, že by odstraňování bylo nějak složité. Škodu jsme zatím odhadli zhruba na čtyři tisíce korun,“ dodal Roman Burián, mluvčí městské části Brno-střed, která má sochu ve správě.

Posprejovaný rudoarmějec na Moravském náměstí v Brně.

Brněnští strážníci budou nyní sochu hlídat. „Hlídky se tu budou střídat i přes noc až do zítřejšího pietního aktu, aby se už nic dalšího nestalo,“ dodal mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Soše se přezdívá stopař

Skulptura od Bohuslava Fuchse a Vincence Makovského stojí ve středu Brna od roku 1955. Připomíná osvobození města na sklonku 2. světové války.

„Je to socha vojáka v uniformě Rudé armády, který má levou ruku vztyčenu nad hlavu v gestu údajně vyjadřujícím výzvu: Zastavte palbu, složte zbraně, boj o Brno skončil!“, uvádí v Encyklopedii města Brna historička Miroslava Menšíková.

A právě díky vztyčené paži si pomník v minulosti vysloužil od Brňanů přezdívku stopař. Kvůli vysokému kvádrovému podstavci se mu zase říkalo kamna.