Památník rudoarmějců v Božetěchově ulici v Králově Poli

Památník rudoarmějců v Božetěchově ulici v Králově Poli | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Srp a kladivo v Brně zatím schovávají, bojí se vandalů

  • 31
I přesto, že už je půlmetrová kovová hvězda se srpem a kladivem uvnitř hotová, do pomníku rudoarmějců v Králově Poli bude zasazena až 20. dubna. Architekt Harald Čadílek má totiž strach, aby ji někdo nezničil, ještě než předá kompletně opravený pomník městu.

"Do doby předání za to ručím. Symboly tam dám až na poslední chvíli, aby se něco nesemlelo. I proto teď máme stavbu oplocenou. Chtěl bych, aby to dobře dopadlo," uvedl Čadílek.

Památník budou hlídat policisté

Emblém z ušlechtilého kovu je podle něj zatím dobře schovaný. Slavnostní odhalení pomníku proběhne až necelý týden po dokončení jeho opravy, tedy 26. dubna. - čtěte Pomník, z nějž místostarosta vybrousil srp a kladivo, opraví v dubnu

A ani vedení města Brna, které rekonstrukci platí, nechce nechat nic náhodě. Minimálně do odhalení ho proto budou hlídat hlídky městské policie.

"Strážníci mu budou věnovat náležitou pozornost, budou na něj dohlížet a kontrolovat dění kolem něj," potvrdila plány mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Srp a kladivo odbrousil Pelán

Památník se "proslavil" před dvěma lety, když z něj královopolský místostarosta René Pelán (ODS) odbrousil v noci srp a kladivo. Poničený žulový kámen pak sice nechal u kameníka vyhladit, symbol tam ale stále chybí.

Pelánův krok tehdy způsobil mezinárodní roztržku. Ruská ambasáda tlumočila rozhořčení ze strany Ruska, kde čin označili za vandalství a žádali přísné potrestání. Do Brna si stěžovalo i ministerstvo zahraničí. A místostarostu kvůli tomu stíhali policisté.

Zkoumali, zda nezneužil pravomoc veřejného činitele a nedopustil se poškozování cizí věci a výtržnictví. Státní zástupce ale trestní stíhání nakonec zastavil. - čtěte Policie obvinila politika kvůli zničení srpu a kladiva

Petice proti symbolům totality

Jenže i přes to, co poničení památníku před dvěma lety způsobilo, má vedení města i architekt Čadílek k ostražitosti důvod i nyní.

Lidé, kterým se symboly Rudé armády nelíbí, podepisují petici. Na internetové stránce se připojilo už téměř 500 lidí, včetně místostarosty Pelána, zastupitele za ODS Petra Paulczyňského, historika Jiřího Pernese, radního Jiřího Zlatušky, architektů Tomáše Rusína a Ivana Wahla nebo spisovatele Jiřího Kratochvila.

"Jsem proti všem symbolům totality a stupidity. Připomínají utrpení mnoha generací. Slzy a okovy. Hákový kříž, srp a kladivo nemají v současnosti místo. Musíme se soustředit na budoucnost," stojí v textu.

"Podepsal jsem se, protože souhlasím s tím, co je tam uvedeno," zdůvodnil jednoduše svůj podpis Paulczyňski.

Historie památníku rudoarmějců

1946 - Památník rudoarmějcům, kteří padli při osvobozování Brna, nechali lidé na Božeťechově ulici v Králově Poli vybudovat z vybraných peněz. Umístili na něj srp a kladivo vyrobené z kovu.

1990 - René Pelán nechal společně s dalšími členy Občanského fóra symboly totality z památníku odstranit.

2007 - Po dohodě s Rusy se město Brna rozhodlo, že pomník opraví. V pondělí 25. června 2007 byl pomník slavnostně odhalen. Ještě tentýž večer místostarosta tamní městské části René Pelán (ODS) nechal srp a kladivo vybrousit. Považoval je za symbol totality a za neúctu k obětem komunistického režimu. Ruská strana čin označila za vandalství, stěžovala si i ministerstva zahraničí a vnitra i asi 80 Brňanů. Rusové vnímali odstranění symbolů jako nepřátelský krok, zvláště po nedávném odstranění památníku rudoarmějců v Estonsku. Ministerstvo zahraničí pak vyzvalo Královo Pole k plnění dohod  o ochraně válečných hrobů. Na podzim brněnští radní odhlasovali, že se srp a kladivo na pomník vrátí.

2009 - Památník od dubna ozdobí oficiální znak Rudé armády, pěticípá hvězda se znakem srpu a kladiva v reliéfu. Symbol kameníci do žulového sloupu vybrousí. Srp a kladivo na památníku budou od 20. dubna, slavnostní odhalení bude 27. dubna. Pomník v parku budou hlídat policisté nejméně do oslav osvobození Brna.

,