Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: HZS Karlovarského kraje

Zákaz ohňů nepomohl, hasiči k nim vyjížděli osmkrát častěji

  • 3
Jihomoravští hasiči v posledních dnech likvidovali rekordní počet ohňů. U toho nejnebezpečnějšího hrozilo, že po třech letech opět zachvátí Moravskou Saharu.

Stačilo několik jisker od brzdícího železničního vagonu a vzpomínka na největší lesní požár v historii České republiky se mohla před několika dny proměnit ve žhnoucí realitu. Nedaleko od Bzence vzplanula tráva, po které se ohnivé jazyky rychle šířily směrem do lesa.

„S mapováním situace a také s hašením nám pomáhal vrtulník s hasicím vakem. Zásah, jehož se zúčastnilo dvanáct jednotek hasičských sborů, poznamenal železniční dopravu, která musela být v úseku Bzenec - Moravský Písek dočasně zastavena,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Přitom ocenil, že od tři roky staré události se výbava hasičů modernizovala. „Máme například k dispozici jednu terénní čtyřkolku, kterou nasazujeme zatím výhradně na Hodonínsku. Má s sebou sice jen omezené množství vody, ale její hlavní devízou je její vysoká mobilita. Díky tomu se dokáže rychle dostat i do těch nejhůře přístupných terénů a následně navigovat vrtulník či cisterny,“ vysvětlil Mikoška.

Stotisícové škody

Na novou techniku se zatím jen těší v Bzenci. Tamní radnice patří mezi největší vlastníky lesních pozemků v oblasti Moravské Sahary, a tuto otázku proto vnímá jako klíčovou.

 „Do lesa pravidelně posíláme lesní stráž, která pomáhá pracovníkům Lesů České republiky dohlížet na situaci. Novou cisternu zatím ještě nemáme, nicméně blýská se na dobré časy. Ještě do konce letošního roku bychom měli mít novou šestimístnou Tatru 815. Podle zkušeností s požárem v roce 2012 víme, že to bylo nejefektivnější auto do písčitého terénu, který tady v lesích máme,“ vysvětlil důvod výběru starosta Bzence Pavel Čejka.

Hasiči na jižní Moravě si v první polovině srpna letošního roku na nedostatek získaných zkušeností s hašením rozhodně nemohli stěžovat.

„V uvedeném období jsme vyjížděli ke 111 požárům porostů, při nichž vznikla škoda 1,3 milionu korun. Za stejné období loňského roku jsme přitom evidovali 14 takových případů se vzniklou škodou 300 tisíc korun,“ upřesnil Mikoška s tím, že loňskou půlměsíční porci zásahů letos museli hasiči někdy zvládnout i za jediný den.

 Například 10. srpna hasili čtrnáct ohnisek. V několika případech přitom museli vyhlásit druhý stupeň požárního poplachu. Ten sice umožňuje veliteli zásahu výjezd většího počtu jednotek, ale zároveň snižuje jejich počet v okolí.

Od července platí nařízení hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, jež zakazuje rozdělávání ohně ve volné přírodě. Většina požárů vznikla právě po jejich úmyslném rozdělání při vypalování trávy.