Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Kvůli změně zákona podraží stáčené víno, tuší vinotéky

  • 20
S tím, co vlastně určuje vládou schválená novela vinařského zákona, se vinaři teprve seznamují. Než totiž dostala finální podobu, několikrát se výrazně změnila. S tou verzí, která poputuje ke schválení poslancům, je nakonec spokojený Svaz vinařů.

Naopak majitele vinoték děsí povinná výměna opakovaně použitelných keg sudů za jednorázové bag-in-boxy. Kvůli tomu budou muset víno pravděpodobně zdražit.

„Cena pětilitrového bag-in-boxu se pohybuje kolem 35 či 40 korun. Tyto náklady určitě neponese vinař, a tak se kvůli novým obalům zdraží víno,“ míní Vlado Adámek z brněnské Moravské vinotéky.

Změnu už zkritizoval jednatel Krobelusu, brněnského velkoobchodu se sudovým a lahvovým vínem s vlastní sítí vinoték.

„Mnozí investovali miliony do stáčiček a kegovacích linek, ty teď můžou rovnou hodit ze skály. Jednorázové obaly jsou jen pomocná berlička, aby skupina, která dělá lahvová vína, vyloučila podíl sudovkářů na trhu,“ myslí si Radek Kalousek.

Majitelé vinoték mají za to, že bag-in-boxy ani nezabrání pančování vína, což bylo hlavním důvodem novely. „Není ani nutné třeba chirurgické napíchnutí jehlou. Ze sáčku, který je uvnitř papírového boxu, se prostě odmontuje uzávěr, kohout na čepování, a naleje se tam něco jiného,“ poukazuje Miloš Macků ze znojemské Vinotéky Jezuitské.

Svaz vinařů: Celý svět funguje s boxy a nemá problém

Podle šéfa Svazu vinařů jde ale jen o nechuť prodejců, ne vinařů. „Celý svět funguje s boxy a nemá problém. Víno je úplně stejné, jenom jde o jinou formu prodeje. Nevidím relevantní argument ke kritice,“ komentuje výtky Tibor Nyitray.

Jinou organizaci vinařů, Vinařskou asociaci, ale překvapilo, o jak rychlou změnu zákona šlo. „Celá ta geneze trvala přes dva roky a najednou během týdne všechny dohody padly a návrh se změnil,“ podotýká vinař Jiří Maděřič z asociace. Upozorňuje i na jeden technický paradox, který se v novele objevil.

„Je uvedeno, že falšováním je i přídavek vody. To by pokutu mohl teoreticky dostat každý, kdo má ve sklepě vodu,“ míní.

Vítá boj proti klamání spotřebitele, ale stejně jako majitelé vinoték si nemyslí, že by se bag-in-boxy nedaly zfalšovat. „Problém se jimi nevyřeší. Podle nás bude těžké dohledat viníka,“ obává se. „Obchodník to může svádět na vinaře a vinař zase na obchodníka,“ varuje Maděřič.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) v této souvislosti včera avizoval, že chce, aby bylo falšování vína trestným činem a hrozilo za něj vězení. Dosavadní postih je totiž jen ve formě pokut.

O změně novely trestního zákona chce kraj jednat na státní úrovni. Nelíbí se mu, že nikdo nepátrá po padělatelích vína, ale jen prodejcích. „Odborné odhady hovoří ročně až o 100 milionech litrů černého vína a daňových únicích ve výši čtyři až pět miliard korun. Budeme proto jednat o registrační licenci na dovoz vína ze států EU i třetích zemí,“ přislíbil Hašek.

Novela omezí i množství prodejních míst

Na dovozce zahraničního sudového vína ale čekají velké změny i tak. „Musejí nejpozději 12 hodin poté, co sudy nebo cisterny přivezou do České republiky, nahlásit množství, původ, ročník, druh a další údaje Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému,“ přiblížil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Zahraniční nebalené víno musí navíc dovozce po dobu deseti dnů uskladnit v místě určení kvůli případné kontrole ze strany Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Novela má i výrazně omezit množství prodejních míst sudového vína. To se může prodávat jen v provozovnách výrobců vína nebo dovozců nebaleného vína. Podle ministerstva zemědělství tak není nutné zavádět původně připravovaný systém kontrolních pásek.

„Každý výrobce má totiž povinnost veškeré víno evidovat, původ vína tak lze jednoduše dohledat,“ sdělil mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Hynek Jordán. Právě záklapku na víno s českou trikolorou se snažil do zákona protlačit Svaz vinařů. Vlajka na lahvi nakonec zůstává dobrovolná, podle Nyitraye ji ale už nyní používá polovina vinařů.

Zákon ještě musí schválit parlament a prezident, platit má od prázdnin. Vinotéky mají na zavedení jednorázových nádob další půlrok. Hříšníky čekají obří pokuty, které se z pěti milionů korun zvedly na padesát.

Test MF DNES stáčených vín z června 2014:

5. června 2014