Legendární fotbalový stadion za Lužánkami v Brně jen stále zarůstá plevelem.

Legendární fotbalový stadion za Lužánkami v Brně jen stále zarůstá plevelem. | foto: Petra MášováMF DNES

Fanoušci Zbrojovky oslaví století klubu u ruiny stadionu za Lužánkami

  • 3
Zbrojovka a Kometa za Lužánkami? Pro davy příznivců je to dlouho nenaplněný a zatím nesplnitelný sen. V někdejším srdci brněnského sportu už stopy po hokejové hale zmizely a z fotbalového stadionu zbyly ubohé trosky. Příští sobotu se tam aspoň shromáždí fanoušci obou klubů.

Kde jinde oslavit sto let fotbalové Zbrojovky než na místě její největší slávy? Tak uvažovali brněnští fanoušci, když na sobotu 12. ledna připravili pochod za Lužánky.

"Hlavním cílem je připomenutí stého výročí založení klubu, které připadá na 14. leden," vysvětluje organizátor akce Jaroslav Hajn z fanklubu Zbrojováci. Ti nebudou jediní, kdo se v 16 hodin vypraví z Moravského náměstí k ruině fotbalového kolosu.

"Máme příslib od klubu, že pozve ty, co jsou se Zbrojovkou spjati," naznačuje Hajn účast současných či bývalých hráčů, kteří by měli pochodovat vedle příznivců. "Doufáme, že se sejde co nejvíc lidí. V zimě se to dá těžko odhadovat, ale už teď víme, že nás nebude třicet," sděluje Hajn.

Po bok fotbalových nadšenců se postaví i ti hokejoví, kteří víc než červenou barvu Zbrojovky vyznávají modrobílou kombinaci Komety. "Brněnský fotbal a hokej by měly držet pohromadě," podotýká Karel Špičák z fanklubu Ultras Patriots Brno.

Zatímco dřív se oba tábory příznivců nemusely, nyní jednají ve shodě. Oba mimo jiné spojuje stejná touha: vrátit se zpět za Lužánky. Proto půjdou městem.

Tribuny chátrají od roku 2001, kdy se fotbalisté přestěhovali na stadion v Srbské ulici, Kometa se do haly Rondo (dnešní Kajot Arena) přesunula ještě dřív. Od té doby se mluví hlavně o novém stánku pro Zbrojovku, jenže slov o něm zatím bylo víc než činů.

Nový stadion je iluze, bojí se legenda Zbrojovky

"Chodím za Lužánky hrávat tenis, a když jdu kolem starého stadionu, je to naprosto tristní pohled. Na hřišti zůstaly jen konstrukce branek, které jsou tak zarostlé, že ani nejsou vidět," připomíná tesknou současnost Rostislav Václavíček, který byl kapitánem brněnských fotbalových mistrů z roku 1978. "Přitom právě tam bylo sídlo Zbrojovky a lidi si tam vždycky našli cestu."

V brzký návrat ale nedoufá. "Akce fanoušků jsou výborná věc a jsou základním předpokladem k tomu, aby se něco kolem stadionu dělo. Ale v současné situaci jsem dost pesimistický a myslím si, že stavba nového je iluze. Jak město, tak celá republika mají velké finanční problémy a těžko by se na něco podobného sehnaly prostředky," míní Václavíček.

Od politiků občas zazní povzbudivá prohlášení, a dokonce vznikl plán moderní fotbalové arény, projekt se ale nerozjel. "Je třeba si nejprve objektivně říci, zda je vůbec v kapacitních, technických, finančních a jiných možnostech, aby se hokej a fotbal za Lužánky opravdu mohly vrátit," uvedl brněnský primátor Roman Onderka.

Zatímco hokejová Kometa našla důstojné útočiště ve zrekonstruované Kajot Areně, fotbalisté si na nevábném stadionu v Králově Poli mohou připadat jako ve vyhnanství. "Akci fanoušků podporuji. I naše přání je vrátit se za Lužánky," oznámil majitel Zbrojovky Jaroslav Přeček.

"Jenže klub po tom všem, co v minulých letech prožil, není v situaci, aby mohl vzít a vyhodit půldruhé miliardy. Navíc je potřeba se dívat na majitele pozemků a tím je město. My můžeme udělat maximum, co se týče zprostředkování kontaktů nebo vytvoření kvalitního projektu, ale po finanční stránce se musí situace řešit ve spolupráci s orgány města," dodal. 

Přesto je Přeček jedním z mála optimistů: "Ledy se pohnuly a po úspěšných volbách můžeme počítat i s podporou kraje. Hejtman Michal Hašek je velkým příznivcem sportu a v rámci možností dá určitě projektu zelenou."

Příští sobotu ovšem fanoušci v cíli svého pochodu narazí pouze na trosky dřívější slávy. A pokud se jim podaří dojednat otevření brány a vpuštění na chátrající stadion, budou zřejmě nadlouho posledními návštěvníky kdysi slavného sportoviště za Lužánkami.

,