Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - bydlení, byt, muž, hypotéka | foto: Profimedia.cz

Stále více Jihomoravanů chce vlastní byt, i když jejich ceny jsou mnohdy přemrštěné

S tím, jak postupně roste výše regulovaného i tržního nájemného, ale i cena služeb spojená s bydlením, přibývá na jižní Moravě lidí, kteří by chtěli bydlet ve svém. I přes rostoucí ceny hypoték ji považují za výhodnou investici.

Podle údajů Českého statistického úřadu se za poslední čtyři roky v kraji postavilo přes 17 000 bytů a jejich ceny stále rostou. Zájem o nové byty je stále velký, řada domů je rozprodaná ještě dřív, než jsou postaveny. To žene ceny nahoru, někdy až nemístně, shodují se makléři na jižní Moravě. Podle nich proto vyhrává ten, kdo dostane nabídku na odkup obecního bytu.

Radnice totiž nabízejí podstatně nižší než tržní ceny. Rozdíly jsou i ve stovkách tisíc korun. Přesto ovšem někteří nájemníci o odkup nestojí, většinou proto, že nemají peníze.

Kupovat obecní byt nechtějí všichni
Třeba kyjovská radnice prodává i domy, kde nemají o odkup zájem všichni nájemníci, naopak jiné, kde by lidé o odkup stáli, neprodává.

"Ve městě se nedávno odehrála akce Kulový blesk, kdy si zájemci o byty měnili bydlení s lidmi, kteří chtějí zůstat v městském," popsal místostarosta Miroslav Hula stěhování některých nájemníků.

Ani ve Vyškově někteří lidé o vlastní byt nestojí, zájemců o odkup je však podstatně víc. Radnice proto prodává víc bytů než bylo původně v plánu. Malou část si ponechá, stejně jako v Hodoníně.

"Začátkem 90. let mělo město 2 500 bytů, nyní je to 1 650, za dva roky zůstane jen 440 bytových jednotek," uvedla Jana Bimková z městské bytové správy.

Zájemců o bydlení ve vlastním podle ní přibývá hlavně kvůli rostoucím cenám městských nájmů. V posledních letech se zvyšují každoročně a za posledních deset let vzrostly dvojnásobně.

V ostatních městech je to podobně a rostou i tržní nájmy. "U některých typů bytů dlouho platilo, že se dá výhodněji pořídit hypotéka než nájem, nyní se to začíná srovnávat, hlavně díky vyšším úrokům za hypotéky," uvedl Marcel Prát z Across reality.

Přemrštěné ceny bytů
Vliv na rostoucí ceny má i velká poptávka po novém bydlení. "Některé byty se už teď nabízejí za přemrštěné ceny," poukázal makléř Reality Oskar Adam Vaškeba.

Zatímco by mohly ceny panelových bytů v Brně asi do roka klesnout asi o deset procent, novostavby naopak ještě podraží.

Bytů je nicméně stále málo, a to přesto, že se jich za poslední čtyři roky stavělo v kraji daleko víc než dřív. Stejně ovšem rostly i jejich ceny. Oproti roku 2004 se loni podle Českého statistického úřadu zvýšily o třetinu. Realitní kanceláře nicméně hlásí, že ve skutečnosti byl ale nárůst ještě vyšší.

Staví se už i v méně zajímavých lokalitách
Dalšímu rozvoji brání hlavně nedostatek stavebních parcel. Staví se tak i na méně zajímavých místech - například v Brně se staví bytový komplex na okraji Starého Lískovce - jen pár stovek metrů od dálnice D1. - čtěte V Brně je málo místa na bydlení, byty už se staví i u dálnice

Makléři čekají na nové vlakové nádraží. V jeho okolí, kde jsou zatím hektary volné plochy, se plánuje několik velkých projektů, jejichž součástí jsou kromě kanceláří a obchodů i byty. Právě potom by se teoreticky mohl růst cen nemovitostí v krajském městě zastavit, odhadují někteří odborníci.