U brněnského hlavního nádraží zmizely stánky, zbylo jen bistro. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Stánky za brněnským nádražím mizí. Až na bistro s rychlým občerstvením

  • 50
Při cestě z obchodního domu Tesco směrem na hlavní nádraží padl často zrak lidí na stánky s levným oblečením. Teď jejich pohled ale poutá nezvykle prázdný prostor před vstupem do podchodu. Město nevzhledné kostky od začátku roku postupně likviduje.

Minulý týden muselo provoz ukončit pět stánkářů, od ledna jich odtud zmizelo celkem 29. A pracovníky stavebního úřadu městské části Brno-střed, které prostor u opěrné zdi nádraží patří, čeká odstranění ještě 15 dalších a části největšího z nich – kruhového bistra s nabídkou asijského jídla u eskalátorů.

„Jeho zadní část je nelegální. Stavební úřad už zahájil řízení, do několika měsíců by to mělo být vyřešené. Přední půlka má však smlouvu až do roku 2033,“ uvedl radní městské části Svatopluk Bartík (Žít Brno), který na likvidaci stánků dohlíží.

Smlouvu se společností Kvint uzavřel stavební úřad v roce 1998. „Nezbývá nám nic jiného než to respektovat. Ani pokud by dokument nebyl v souladu s tehdejší legislativou, už s tím teď nic nenaděláme,“ naznačil Bartík, že případné pochybení tehdejších zástupců městské části by bylo promlčené.

Zbytek stánků by měli jejich nájemci opustit do několika měsíců. Třem končí povolení na konci letošního roku. U zbylých dvanácti objektů se momentálně jedná o odstranění. U nich radnice Brna-střed počítá s odvoláním – řízení se tak nejspíš ještě o pár měsíců protáhne.

Trhovci s likvidací nesouhlasí

Jen do bistra si tak na rychlé jídlo lidé s největší pravděpodobností budou chodit ještě roky. Jeho majitele – firmu Kvint – se redakci nepodařilo kontaktovat. Společnosti přitom patří i další stánky u nádraží. Třeba protější Pepi Gril, který nabízí grilovaná kuřata, langoše nebo párky v rohlíku. Právě jeho odstranění je momentálně v řízení.

Provozovatel Josef Spěvák, který si jej u společnosti Kvint pronajímá, radost z likvidace nemá. „Samozřejmě bychom tady rádi zůstali, protože nás to živí. Ale co bude dál, záleží na panu majiteli,“ povzdechl si Spěvák.

Ostatní trhovci na dotaz, co hodlají dělat, až je město vykáže, odpovídali většinou pokrčením ramen. „Lidé se mě ptají, proč to tu chtějí rušit. Já to sám nechápu. Z toho, že si budu muset hledat novou práci, ale strach nemám. Buď půjdu do nějaké firmy, nebo se vrátím domů,“ popsal včera mladý Vietnamec, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Přestože většina lidí s odklizením stánků souhlasí, najdou se i tací, kterým nakupování u nádraží bude chybět. „Je škoda, že to zruší. Stánky k tomu místu už tak nějak patří,“ podotkla jedna ze zákaznic.

Co v prostoru vznikne, až jej stánkaři opustí, zatím není jasné. „Teprve, až budou všichni pryč, můžeme řešit další kroky. Zvažujeme ale, že bychom tam mohli rozšířit parkovací místa,“ nastínil náměstek brněnského primátora pro dopravu Richard Mrázek (ANO).

Tuto představu ale Bartík odmítá. Parkovacích míst už je tam podle něj dostatek. „Brno-střed by s jejich rozšířením nesouhlasilo,“ poznamenal s tím, že svoji představu městská část zveřejní později.

Zmizí i stánky pod Teskem?

Brno-střed zároveň jedná s obchodním domem Tesco, který mezitím budovu nabídl k prodeji, aby zrušil stánky, jež jsou na jeho pozemcích. „S našimi nájemci jsme v kontaktu a situaci řešíme v souladu s platnými smlouvami,“ uvedl pouze mluvčí Teska Václav Koukolíček. Nedávno Tesco vypovědělo smlouvu herně pod eskalátory, která provoz ukončí k poslednímu červenci.

V budoucnu by měly zmizet i stánky z podchodu pod nádražím. Jenže není jasné, komu prostor patří, což loni potvrdil i Městský soud v Brně. A dokud není jasný majitel, nemůže město vyklizení stánků nařídit. Obdobný je také stav na tržnici v centru v ulici Pohořelec. I tam stále pokračuje soudní spor s majitelem Josefem Richardem Pliskou.