Brněnská Stará radnice praská. Můžou za to práce v podzemí. | foto: Ondřej Surý

Stará radnice v Brně praská. Na statice se podepsaly práce v podzemí

  • 2
Brněnská Stará radnice, jedna z dominant města opředená řadou pověstí, je ve špatném stavu. Šest set let starou budovu za poslední léta nejvíc poškodilo budování podzemních kolektorů v Radnické ulici. V říjnu se dočká alespoň částečné opravy.

Plánované opravy mají za cíl zajistit chatrnou statiku. "Vliv měly i necitlivé zásahy uvnitř budovy, jako byla stavba vnitřního schodiště," řekla Dagmar Kabeláčová z investičního odboru města Brna.

Opravy Staré radnice

* Začnou letos v říjnu, po skončení turistické sezony. Konec prací zatím není známý.

* Důvodem je dlouhodobě špatná statika. Na budově praskají zdi. Na poškození mělo zřejmě největší vliv budování podzemních kolektorů v 90. letech v Radnické ulici.

* Dosud na opravy nebyly peníze.

Budování kolektorů, neboli podzemních prostor pro inženýrské sítě, měly na starosti Brněnské komunikace. "Otázku možného vlivu stavby kolektoru na narušení statiky kterékoli budovy lze zodpovědět pouze na základě znaleckého posudku," řekl generální ředitel Brněnských komunikací Arne Žurek.

O konkrétních příčinách narušení budovy se dá spekulovat. "Vždy na budovu působí několik faktorů," vysvětlil statik Jan Kalenda, který si byl zdi radnice zvenku prohlédnout. "Kdyby za to mohly jenom kolektory, budou praskliny na zdi do ulice, žádné jsem tam ale nenašel," dodal.

Odborníci opraví i Freskový sál

Budova zatím není v havarijním stavu, ale ve špatném rozhodně. "Stará radnice si nutně vyžaduje opravu, poruchy se zvětšují a čím déle by se s opravou čekalo, tím by byla dražší," řekla Soňa Haluzová, vedoucí tiskového střediska brněnského magistrátu.

O špatném stavu radnice ví odborníci už několik let, na opravu ale město dosud nenašlo peníze. "Nemyslím si, že by došlo k nějakému pochybení nebo zanedbání. Radnici monitorujeme, změny v domech se projevují postupně," uvedl Zdeněk Vácha, odborný náměstek Národního památkového ústavu.

Brněnská Stará radnice praská. Můžou za to práce v podzemí.
Brněnská Stará radnice je popraskaná. Za narušenou statiku můžou práce v podzemí.

"Musíme brát v úvahu fakt, že Stará radnice je nejstarší světská budova v Brně. Historické domy, s nimiž se v jednadvacátém století setkáváme, mají buď předimenzovanou statiku, nebo potřebují rekonstrukci, protože jim hrozí zřícení. Dneska už by takové objekty nebylo možné postavit. Taková katedrála sv. Víta by vůbec neprošla standardy, nikdo by si nevzal za její stavbu zodpovědnost," komentoval nutnost rekonstrukce statik Kalenda.

Opravy zasáhnou i Freskový sál, také v jeho zdech se objevily trhliny a malba je poškozená.

Na opravy dohlédnou památkáří

Při opravě musí brát stavitelé na stáří budovy ohled. "Do podlah přidají ztužující rámy z válcovaných ocelových profilů, základové konstrukce staticky zajistí. Vzniklé trhliny ve zdivu odborníci hloubkově přespárují a nízkotlakou injektáží vyplní vápenocementovou směsí," popsala Haluzová.

Brněnská Stará radnice praská. Můžou za to práce v podzemí.

Památkáři budou rekonstrukci Staré radnice sledovat při pravidelných kontrolách. I tak zůstane velká část brněnské dominanty s legendárním drakem či podle pověsti zazděným stavitelem bez nového kabátu. Nejsou peníze.

Opravy zasáhnou i do provozu Staré radnice. Zřejmě se uzavře informační středisko. "Změní se i otevírací doba na vyhlídkové věži radnice. Omezení se dočká akvarijní výstava," uvedla Haluzová.

Právě kvůli zájmu turistů je zajištění statiky radnice naplánované až na podzim. "Do konce měsíce bychom měli vypsat výběrové řízení na firmu, která radnici zrekonstruuje. Máme v plánu do oprav investovat zhruba 23 milionů korun," uvedla Kabeláčová.