Oblečení ze speciálních kontejnerů na textil nemusí skončit jen u klientů charity nebo na recyklaci, ale klidně i v second handu (ilustrační snímek).

Oblečení ze speciálních kontejnerů na textil nemusí skončit jen u klientů charity nebo na recyklaci, ale klidně i v second handu (ilustrační snímek). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Staré šaty hodila do kontejneru na textil, skončily ale v second handu

  • 49
Nepoužívané oblečení vhazovala Jana Navrátilová z Brna pravidelně do speciálních kontejnerů na textil s dobrým pocitem, že se zrecykluje, nebo že je dostanou charitativní organizace. Proto byla velmi překvapená, když na šatstvo, které před časem vhodila do kontejneru, narazila v second handu.

"Kdybych to věděla, tak raději textil odnesu do Armády spásy, aby se dostal zdarma k potřebným," zlobila se Navrátilová.

Podobných kontejnerů na textil jsou v Česku stovky. Firmy, které je provozují, většinou s charitou spolupracují, takže se nositelné oblečení dostane k bezdomovcům či chudým.

"Mnoho lidí si myslí, že i textil z kontejnerů v Brně je využíván k charitativním účelům. Ale teď mám dojem, že na tom někdo vydělává," dodala Navrátilová.

Nikoho nepoškozujeme, hájí prodej oblečení firma

Firma E+B textil, která v Brně oblečení a látky sbírá, se o jejich prodeji v second handech nikde nezmiňuje. Na svých webových stránkách pouze upozorňuje, že textilní materiál recykluje.

Zástupci firmy přiznávají, že část oblečení se v třídírně přebere a zachovalé kousky prodají. Nic špatného na tom však nevidí. "Do přímého prodeje jde jen do desíti procent materiálu. Z výtěžku pak financujeme recyklování. Nejsme charita, ani to netvrdíme. Je to legitimní zdroj příjmů," řekl Michael Trejtnar z firmy E+B textil, která provozuje kontejnery už třináct let.

Podle něj je taková praxe v souladu s etikou. "Nikoho nepoškozujeme. I recyklace je koneckonců prodej. Když vyrábíme z látek čisticí hadry, tak je taky prodáme," doplnil Trejtnar.

Proč však v tom případě není na webu firmy ani zmínka o prodeji šatstva z kontejnerů v second handech? Podle společnosti je to lidem z oboru natolik zřejmé, že to nepovažovali za nutné zmiňovat.

"Připadá mi to jako stejná chyba, když někdo, kdo sbírá PET lahve, nemá nikde uvedeno, že je přímo prodá někomu, kdo vyrábí třeba květináče," řekl Trejtnar. Zároveň dodal, že firma nemá žádný problém s tím, aby tato informace byla veřejná.

Právnička: Měli by upozorňovat, že mohou textil dále prodávat

Podle právničky Magdaleny Vašinkové postup firmy není zcela v pořádku. "Domnívám se, že by se mohlo jednat o nekalé obchodní praktiky, protože podnikatel sbírá textil za účelem jeho ekologické likvidace, případně dalšího zpracování, nicméně jej dále prodává," uvedla Vašinková. V tomto směru je podle ní spotřebitel klamán.

"Člověk by měl být předem upozorněn na skutečnost, že nejde pouze o likvidaci textilu, jako jde třeba o likvidaci papíru či plastů, ale že tento textil může být dále prodáván a zisk připadne společnosti," dodala advokátka.