ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Luděk Vojtěchovský, Východočeské muzeum Pardubice

Staré sklepy jako časované bomby. Jeden málem zbořil barokní věž

  • 2
Chrámová barokní věž v Přítlukách na Břeclavsku byla dokončena už v roce 1765. Dominantu obce teď ale vážně ohrozily zborcené vinné sklepy jen pár metrů od ní. Přítlučtí naštěstí včas zasáhli – v pondělí tam nastoupili dělníci, aby probořené stavby zalili betonem.

Nechybělo ale mnoho a věž se mohla zřítit. Podobných „časovaných bomb“ přitom může být po jižní Moravě celá řada.

Přítluky leží ve svahu, který je starými sklepy doslova provrtaný. Kolik jich je a kde přesně se nachází, dnes vlastně nikdo netuší.

„Dokonce je možné, že chodby propojují obec až se Zaječím a Rakvicemi, ale za války byly zazděny. Pamětníky z té doby už zřejmě neseženeme. Přítluky byly nově osídleny po odsunu, takže lidé se sem nastěhovali až po válce,“ vysvětlil místní starosta František Kadlec (ČSSD).

Dokonce i na ony zřícené sklepy tady přišli náhodou, když se připravoval prodej malé nemovitosti sousedící se vzácnou věží. Teprve tehdy se zjistilo, že je pod ní podzemní prostor.

Čí jsou sklepy? Nikdo neví

„Sklepy jsou tam celkem čtyři a tvoří takový malý komplex. Dva z nich jsou doslova v dezolátním stavu. Je nutné to řešit, aby nedošlo ke zřícení věže,“ podotkl starosta vísky, kterou bude zabezpečení podzemních prostor stát bezmála milion korun.

Pro vesnici, jejíž rozpočet letos čítá jedenáct milionů, je to obří částka. Požádala proto o pomoc kraj, který bude její žádost teprve projednávat.

Čí vlastně sklepy jsou? Na jednoduchou otázku v tomto případě složitá odpověď. „Určit vlastníka je poměrně problematické. Dříve za něj byl považován ten, kdo měl na svém pozemku vchod, třebaže samotný sklep vedl pod cizí parcelou. Tady je ale vstup zavalený a netušíme, odkud sklep vedl a kam,“ poznamenal Kadlec.

Domnívá se však, že podzemní soustava patřila k místní faře, kde jsou podobné sklepy zachovalé. Kvůli závalu se ale čtyři malé sklípky oddělily a zapomnělo se na ně.

Za problémy může voda

„Naposledy v nich byli lidé před více než dvaceti lety. Tehdy tam údajně bylo tři čtvrtě metru vody. Dnes jsou úplně suché,“ dodal. Právě to, jak voda stoupá a klesá, zřejmě způsobilo narušení zdí.

Podobné potíže, s jakými se teď potýkají v Přítlukách, nemusí být ve vinařském kraji ničím neobvyklým. „V obcích, jako jsou Velké Pavlovice, Bořetice nebo Čejkovice, je to poměrně častý jev. Sklepy tady vyhloubili ve spraších, které jsou velmi citlivé na působení vody,“ vysvětlil břeclavský statik Dalibor Klusáček.

Pak stačí vyšší srážky nebo třeba i porucha vodovodu, kdy do spraše zateče voda, ta zkapalní a začne abnormálně zatěžovat klenbu sklepů. „Často jde o sklepy postavené z pálených cihel, staré sto i dvě stě let. Jejich klenba je velmi tenká a taková konstrukce je citlivá na jakékoliv deformace a pohyby,“ popsal Klusáček.

Jakmile nad sklep zateče voda, klenba je namáhána úplně jinak než obvykle a lehce může dojít k jejímu narušení. Přesně tak došlo před několika lety k dosud nejznámějšímu zřícení vinných sklepů v Bořeticích.

Povrchová voda tady prosákla do půdy ve známé sklepní lokalitě Kraví hora. Spraše nasákly a promáčené klenby se zdeformovaly. Betonová podlaha i zdi lisovny sklepa v horní uličce se propadly a zasypaly další dva sklepy pod ním.

Potřebné miliony obcím chybí

Propadlé sklepy už tehdy statik nechal zalít stabilizační směsí, aby se zachránily sousední stavby. Komplexní ochrana před podobnými případy ale lokalitě stále chybí.

„Jednalo se o odvedení vody z Kraví hory, aby nestékala do sklepů. K tomu ovšem nikdy nedošlo. Potřebovali bychom na to částku v řádech desítek milionů korun, což není v silách tak malé obce,“ uvedl František Petrásek (Vinaři – za obec krásnější), starosta Bořetic, v jejichž uličkách je na 260 sklepů.

Čerstvou zkušenost se zasypanými sklepy mají také v Prušánkách na Hodonínsku, kde leží legendární vinařská lokalita Nechory. Jeden propadlý sklep plný vína a další těsně před zborcením tady na sklonku prosince zavinila neuváženě vykopaná jáma pro stavbu obytného objektu.

Loni se zase s propadlými sklepy potýkali silničáři z Ředitelství silnic a dálnic. Když na jaře dokončili opravu povrchu dálnice D2 u Hustopečí, za pár dní se na ní objevily hrboly. Odborníci s překvapením zjistili, že na vině jsou pozůstatky tří vinných sklepů pod dálnicí.

„I když jsou zasypané, tvoří se tam kaverny, tedy dutiny, které způsobily, že se podloží pohnulo,“ vysvětloval tehdy za Ředitelství silnic a dálnic Jan Hoření (psali jsme zde).