Jindřich Sobota ve Valtickém podzemí

Jindřich Sobota ve Valtickém podzemí | foto: Radek Miča, MAFRA

Nejoblíbenějším cílem putování za vínem se letos stalo valtické podzemí

  • 0
Valtické podzemí dostalo cenu pro nejoblíbenější vinařský cíl letošní sezony. V internetovém hlasování ho takto označila necelá tisícovka turistů.

"Je spousta soutěží, kde rozhoduje kvalita vína, ale soutěž z pohledu turisty nebo návštěvníka tady chybí," poznamenal Petr Psotka z Vinařského institutu. Zapojením veřejnosti do hodnocení vinařství chce propagovat vinařskou turistiku jako takovou.

Do ankety se přihlásilo 103 účastníků. První desítku ovládli vinaři z jihu Moravy, každý z nich nasbíral řádově stovky kliků. K odevzdání platného hlasu bylo potřeba potvrzení přes e-mail. Organizátoři z Vinařského institutu také hlídali IP adresy hlasujících a v případě nebývalého množství kliků z jednoho bodu hlasy ověřovali i po telefonu.

Deset nejlepších

1. Vinařství Chateau Lednice - Valtické podzemí

2. Vinné sklepy Valtice, a.s.

3. Vinařství U Kapličky

4. Tetur Vladimír

5. SONBERK, a.s.

6. Hotel Kraví hora

7. Vinařství Gotberg, a.s.

8. Bukovanský mlýn

9. Historický sklep Vinařství Lacina

10. Vinařství Petr Skoupil, a.s. - Vinařský dům

Nejstarší části Valtického podzemí pocházejí z roku 1289. Přístupné pro veřejnost jsou ale až od roku 2008. Tehdy v něm Chateau Lednice otevřelo své reprezentační prostory po tříleté rekonstrukci.

"Byly tu většinou promočené sklepy naplněné vodou, nepoužívané nebo zbořené. Zatím jsme jich propojili a zpevnili celkem jedenáct. Všechny byly zřejmě kdysi napojené na minoritský klášter," popsal Jindřich Sobota z vinařství.

Labyrint chodeb má dnes 800 metrů

Celkem má dnes labyrint chodeb 800 metrů. Opravit zbývá ještě asi 150, část z toho se Ledničtí chystají otevřít už příští rok.

"Záchrana sklepů byla docela komplikovaná. Všechny jsou kopané. Žádný z nich nevznikl tak jako některé moderní sklepy, které se vyhloubí, postaví a znovu zahrnou zeminou. Je to důlní systém," vysvětlil Sobota. Veškeré práce při rekonstrukci se musely obejít bez větších strojů.

Mezi stovkami tisíc cihel, které zpevňují stěny sklepení, jsou unikáty starých mistrů až ze 13. století. Ve své době je sem sváželi z cihelen po celém Rakousku-Uhersku.

Valtické podzemí celkově je pravděpodobně ještě mnohem větší. Georadarový průzkum před rekonstrukcí odhalil pod stávajícím deset metrů hlubokým patrem sklepů ještě další dvě. "Odborníci nám je však nedoporučili vůbec otvírat. Jsou plná vody a nikdo neví, co by se stalo s podložím, kdybychom ji vyčerpali," podotkl Sobota.

Kromě vína je ve valtickém sklepení uschováno také několik místních zkamenělých přesliček, které jsou přibližně 60 milionů let staré. "Jsme tu v oblasti vápencových útvarů a korálů. Podobné zkameněliny jsou k vidění buď v Národním muzeu v Praze, anebo tady u nás," vysvětlil Sobota.