Hasiči z Mouřínova každoročně organizují v obci ostatky. Se starostou se jim...

Hasiči z Mouřínova každoročně organizují v obci ostatky. Se starostou se jim ale společnou řeč nepodařilo najít. | foto: SDH Mouřínov

Opusťte zbrojnici, žádá starosta hasiče, kteří v ní sídlí desítky let

  • 81
V sobotu budou mouřínovští hasiči zvát místní lidi na masopustní průvod. Sami ale moc důvodů k veselí nemají. Starosta jim totiž chce vypovědět nájem z obecních prostor. Dobrovolným hasičům, kteří působí v malebné obci nedaleko Bučovic na Vyškovsku už 121 let, tak hrozí, že se nebudou mít kde scházet.

„Upozorňuji vás, že od soboty 9. ledna 2016 bude v uvedených prostorách odpojena elektrická energie a provedena výměna zámku na vchodových dveřích,“ napsal hned první pracovní den letošního roku starosta Mouřínova Vladislav Horák vedoucímu dobrovolných hasičů Petru Poláčkovi.

Vyvrcholila tak letitá nevraživost právě mezi starostou obce a částí hasičského sboru. Hasiči přesto netuší, co starostu k tak radikálnímu kroku vedlo. „Vypadá to, že nás chce vyhodit,“ konstatoval Poláček.

Spor se vede o to, že dobrovolní hasiči využívají už desítky let prostory obecního úřadu bez nájemní smlouvy. V přízemí domu mají uskladněnou techniku. V prvním patře jsou pak kanceláře úřadu. „Třikrát jsme žádali, aby starosta připravil nějakou smlouvu mezi sborem a obcí, ale nereagoval na to,“ upozornil Poláček.

Starosta ustoupit nehodlá

Po jednáních s právníkem a starostou zatím místo vyklidit nemusí. Od plánů na pronájem ale Horák ustoupit nehodlá. „Budovu užívají bez právního důvodu a já jsem chtěl pouze narovnat vztahy. Podle zákona musím na pronájem obecního majetku vyvěsit záměr na úřední desce,“ prohlásil starosta s tím, že nic nebrání hasičům, aby se poté o pronájem přihlásili. A co se stane, pokud bude mít o prostory zájem ještě někdo jiný? „To bude problém,“ dodal Horák.

Situaci komplikuje i fakt, že prakticky všechno vybavení hasičů, jako jsou hadice, helmy, obleky nebo žebříky, také patří obci. Nové auto přitom pořídili teprve před necelými čtyřmi lety z krajských dotací. V hasičské stanici mimo jiné stojí i unikátní koňská stříkačka z roku 1895. Dobrovolní hasiči by se tak ocitli nejenom bez zázemí, ale i věcí, které potřebují ke své práci.

Zveřejnit záměr na pronájem místa starosta plánuje do několika měsíců. „Stane se tak, jakmile zastupitelé schválí peníze z rozpočtu na oddělení elektrického vedení v prostorách. Jenom za loňský rok nám přišel účet na asi 50 tisíc korun,“ argumentuje Horák.

Hasiči svoje místnosti totiž vytápí přímotopy, aby jim nezplesnivělo vybavení. „Tu částku si starosta musel vymyslet. K odpočtu elektroměru nás nikdo nikdy nezavolal,“ reagoval Poláček.

Na soudy nemají peníze

Podle Zdeňky Jandové, starostky jihomoravského krajského sdružení hasičů, nenastávají podobné situace často. „Je to ojedinělý případ, ale nevím k tomu nic bližšího,“ podotkla s tím, že požádá obě strany o vysvětlení.

Zákony ale dobrovolným hasičům nedávají příliš mnoho možností, jak se bránit. Formálně jde o spolek, k němuž obec nemá žádné povinnosti. Hasiči ale tvrdí, že právo užívat obecní prostory takzvaně vydrželi. Tedy pokud je tam obec tolerovala desítky let, mají právo zůstat. „Nevím, co budeme dělat. Peníze na to, abychom se soudili, nemáme,“ uvedl Poláček.

Do hry ale vstupuje i záležitost zásahové jednotky, kterou obec ze zákona zřizuje a která musí fungovat. V ní přitom slouží osm z dvaatřiceti dobrovolných hasičů. Pokud by je starosta z obecních prostor přece jen vystěhoval, nastala by absurdní situace. Osmi z nich by musela obec přístup do prostor umožnit. „Není podmínkou, že členy zásahové jednotky musí být dobrovolní hasiči. Po proškolení to může dělat kdokoliv,“ dodal starosta.