Obci Troskotovice hrozí exekuce, starosta ale tají, kolik vlastně dluží. Ilustrační snímek

Obci Troskotovice hrozí exekuce, starosta ale tají, kolik vlastně dluží. Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Starosta zpronevěřil peníze a zadlužil obec, lidé o hrozbě exekuce neví

  • 1
Jihomoravští policisté obvinili již loni v listopadu starostu Troskotovic Michala Ordoše ze zpronevěry a zneužití pravomoci. Obec měl připravit o 1,2 milionu. Navíc ji zadlužil a nyní jí hrozí exekuce. Výši obecních dluhů tajil před zastupiteli i kontrolami z úřadů. A tutlat se mu dosud dařilo i obvinění ze zpronevěry.

"Podle výsledků několikaměsíčního vyšetřování se Michal Ordoš dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele a zpronevěry ve výši 1,2 milionu korun," uvedla jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová. Na základě čeho začala policie dění v obci zkoumat, Vedrová neupřesnila. Spis ale stále ještě není uzavřen, do konce vyšetřování tak mohou policisté připsat Ordošovi i další obvinění.

Zadlužené Troskotovice

Obec, která má 659 obyvatel, hospodařila loni s rozpočtem 17 milionů korun.

Rozpočet na letošní rok zastupitelé ještě neschválili, podklady k němu nejsou k dispozici

O výši dluhů nemá nikdo přesné informace. Na obec naléhají exekutoři, kteří mohou zabavit i budovu základní a mateřské školy. 

Podle policie zpronevěřil starosta Michal Ordoš 1,2 milionu korun, ten svoji vinu popírá.

"Že není hospodaření obce v pořádku, to samozřejmě víme. Starostovo stíhání je pro mne ale naprostý šok. Jak může takový člověk stát ve vedení obce? Copak nemá dost soudnosti, aby za takových okolností konečně odstoupil?" podivovala se v pondělí zjištění zastupitelka Hana Kovaříková ze sdružení Troskotovice lidem, které se dlouhodobě snaží o odvolání starosty. V devítičlenném zastupitelstvu však opoziční uskupení získalo jen dvě křesla a na sesazení starosty ze sdružení Za trvalý rozvoj Troskotovic nikdy nezískalo dost spojenců.

O trestním stíhání starosty nemá tušení ani řada dalších obyvatel obce, které redakce MF DNES oslovila. A to i přesto, že jsou to lidé, kteří se o dění v obci dlouhodobě zajímají. Z obavy před mstou starosty a jeho příznivců však raději nechtějí zveřejňovat svá jména. Potíže se starostou se už totiž táhnou řadu let a mnozí lidé mají zkušenosti s jeho výhrůžkami.

Krajské úředníky i ostatní zastupitele starosta přehlíží

Na starostu jsou zatím krátcí i úředníci jihomoravského krajského úřadu a ministerstva vnitra, kteří mají dohlížet na správné hospodaření obcí. Jejich kontroly se vlečou už řadu let, přesto nepřináší žádné konkrétní výsledky. Stále nikdo neví, kam obec posílá dotace, jak čerpá rozpočet a jak hospodaří s obecním majetkem.

A v obrazu nejsou ani zastupitelé, kteří by o řadě věcí měli hlasovat na svých zasedáních. Místo toho se zřejmě rozhoduje za jejich zády a zpětně sepsané zápisy z jednání zastupitelstva pak starosta dodává kontrolorům s libovolným zpožděním. A když na to úředníci upozorní, starosta jejich verdikty zcela přehlíží.

Pod zápisem z poslední krajské kontroly dokonce chybí i jeho podpis. Dokument totiž odmítl podepsat a vytrvale tvrdí, že je hospodaření obce zcela v pořádku. "Není to pravda, nebudu to komentovat," popřel starosta i své trestní stíhání.