Mobilní iDNES.cz

Rubriky | Hledání

Starostka si nechala proplácet i vítání občánků, stojí za to u soudu

16. února 2017  14:51
Městský soud v Brně začal řešit případ týkající se bývalé starostky Brna-Medlánek Aleny Valentové. Hrozí jí podmíněný trest za to, že si nechávala od radnice proplácet peníze navíc například za přípravu podkladů k veřejným zakázkám nebo vítání občánků.
foto | foto: Václav Šálek, ČTK

U městského soudu v Brně začalo 16. února hlavní líčení s bývalou starostkou městské části Medlánky Alenou Valentovou (vpravo) a bývalou tajemnicí úřadu Jarmilou Olejníkovou (vlevo). Obžaloba je podezírá z přečinu porušení povinnosti při správě cizího majetku.


Na možné pochybení upozornilo současné vedení městské části (psali jsme zde).

Současně s Valentovou je souzena ze stejného důvodu i její tehdejší tajemnice Jarmila Olejníková. Dohromady podle obžaloby způsobily městské části škodu ve výši téměř půl milionu korun. Peníze si vyplácely na základě dohody o provedení práce.

Podle státní zástupkyně inkasovaly částky v rozmezí jednoho až třiceti tisíc korun.

„Jednaly v rozporu s právnímu předpisy. Obsahem těchto dohod byly činnosti spadající do výkonu jejich funkce,“ zdůvodnila státní zástupkyně.

Pracovala jsem po nocích, měli jsme podstav, hájí se starostka

Valentová si peníze nechávala podle spisu vyplácet třeba za přípravu projektové dokumentace, vítání občánků nebo přípravu kulturních akcí. Před soudem uvedla, že část škody uhradila.

„Vrátila jsem peníze za vítání občánků,“ řekla Valentová s tím, že si uvědomila, že na odměnu za tuto činnost nemá nárok. Za ostatními příjmy si však stojí.

„Prováděla jsem práci nad rámec povinností starosty, na úkor svého volného času. Pracovala jsem po nocích, protože jsme na úřadě měli personální podstav. Mnoho lidí bylo v pracovní neschopnosti,“ hájila se Valentová.

Ve stejném duchu vypovídala i Olejníková. Také ona tvrdí, že se ničeho protizákonného nedopustila. Odměnu dostala například za součinnosti během voleb.

Rozsudek zatím nepadl. Medlánecká radnice nabídla prostřednictvím svého advokáta Radka Ondruše, že pokud Valentová s Olejníkovou zaplatí škodu, lze přistoupit na zastavení řízení. Obě obžalované uvedly, že návrh promyslí.


Autor:

Diskuse k článku

počet příspěvků: 11, poslední 17. 2. 2017, 4:04
Vstup do diskuse

Další články z rubriky

Nahoru

Po 66 letech soud rehabilitoval i hlavu rodu vyhnaného komunisty ze statků

Do Číny vyrazila první zásilka vína. Teď vinaři čekají, jak zachutná

Zpěvákovi vybuchla pyrotechnika před obličejem, ukazuje video z koncertu

Bachaři byli věčně namol a naháněli nás po baráku, líčí pamětnice gulagu

VIDEO: Zraněný bobr přečkal operaci, pak se z klece nesměle vydal do řeky

Týraní rodiče v noci raději ani nešli na záchod. Báli se, že syna vzbudí

Rubriky

Nahoru
iDNES > Kraje > Brno > Zprávy | Sport | Přílohy | Reality | Práce
Jak jste spokojeni s m.iDNES.cz? Vyjádřete se zde