Jan Symon vystřídal ve funkci starosty Ostopovic svou partnerku Zuzanu Benešovou

Jan Symon vystřídal ve funkci starosty Ostopovic svou partnerku Zuzanu Benešovou | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Starostování převzal fotograf Jan Symon po své ženě

  • 0
Malá obec Ostopovice, sousedící s brněnskou částí Starý Lískovec, má nového starostu. Dosavadní starostku Zuzanu Benešovou (SZ) vystřídal fotograf Jan Symon. V rozhovoru chválí kulturní dění v obci, na tento rok plánuje rekonstrukci školy i novou kompostárnu.

Kromě fotografování externě vyučuje na brněnské Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity a Fakultě výtvarných umění VUT. Je také zakladatelem občanského sdružení Nad Šelší.

"Nechystám žádné radikální změny, chci pokračovat v práci předchozího vedení," uvedl nový starosta, nestraník Jan Symon.

Jak jste se do vedení obce dostal?
Moje partnerka, a nyní už bývalá starostka, Zuzana Benešová se funkce vzdala kvůli mateřským povinnostem. Dá se říct, že se nenašel nikdo jiný, kdo by v Ostopovicích mohl starostovat. Někteří možní kandidáti jsou pracovně vytíženi, jiní třeba mají zdravotní problémy. A tak mě na prosincovém zasedání zvolilo ostopovické zastupitelstvo.

Kdy se chopíte úřadování?
Vlastně už úřaduji. Hned jak mě zastupitelstvo 21. prosince zvolilo, tak jsem nastoupil na místo starosty. Ještě sice nemám ani svůj e-mail, ale to už je jen otázka času.

Jaké jsou vaše starostovské plány?
Nechci v Ostopovicích nic měnit. Chci pokračovat v rozdělaných projektech. Velkým plánem na tento rok je rekonstrukce školního areálu, ve kterém je i školka. Vše se odvíjí jen od toho, zda získáme na opravu peníze. Jestli vše dobře půjde, stavět by se mohlo už v polovině roku. Máme také zažádáno o dotaci, abychom v obci mohli vybudovat nový sběrný dvůr a také kompostárnu.

Čeho si na Ostopovicích ceníte?
Toho, že jsou Ostopovice kulturní obcí. Doufám, že všechny aktivity u nás vydrží. Děje se toho u nás opravdu hodně. Kromě tradičních mladých hodů, plesů či adventního programu slavíme také pravidelně Den Země, vyvěšujeme tibetskou vlajku nebo se snažíme obnovit tradici divadelních představení pod širým nebem na staré Hitlerově dálnici. V září tam sehrálo divadelní představení brněnské Divadlo Husa na provázku. Důležité je, že se na realizaci nepodílí jen obec, ale hlavně samotní občané, maminky z mateřského centra a jednotliví zastupitelé.

Místní obyvatelé prý chystají referendum. Chtějí, aby se obec sloučila s Brnem. Jak se k tomu stavíte?
Je to aktivita několika málo a pořád stejných občanů. Domnívají se, že pokud se staneme městskou částí, automaticky se u nás zřídí lékařská ordinace a vybuduje velké obchodní centrum. To si nemyslím. Moc by se toho v náš prospěch nezměnilo. Kromě levnějšího jízdného bychom nezískali téměř nic. Spíš naopak. Ztratili bychom možnost rozhodovat o našem územním plánu, což je pro každou obec velmi důležité. Jestli se však obyvatelům podaří shromáždit dostatečný počet podpisů pro referendum, tak samozřejmě bude vyhlášeno.