Stávající trasa hlavní silnice vede přes Strážnici i historickou Veselskou bránou. Denně tímto místem projede deset tisíc aut, z toho tři tisíce nákladních.

Stávající trasa hlavní silnice vede přes Strážnici i historickou Veselskou bránou. Denně tímto místem projede deset tisíc aut, z toho tři tisíce nákladních. | foto: www.straznice-mesto.cz

Starostové se bouří kvůli stavbě tubusu na R55

  • 8
Starostové z Hodonínska, jejichž obce leží v místě připravované rychlostní silnice z Olomouce do Břeclavi, se bouří. Kdyby stát podle nich věnoval tamním lidem alespoň špetku takové pozornosti, kterou věnuje lelku lesnímu, žilo by se jim prý lépe.

Co představitele místních samospráv tak rozčílilo? Negativní reakce přišly po posledním strážnickém veřejném projednávání vlivu chystané komunikace na životní prostředí.

Bojí se, že se stavba znovu odloží

Z odborného posudku totiž vyplývá, že tunelová varianta sporné trasy rychlostní silnice R55 přes ptačí oblast Bzenecká Doubrava - Strážnické Pomoraví má menší dopady na ekologii než vedení čtyřproudové silnice na povrchu.

Starostové i obyvatelé jejich obcí, kteří už desítky let čekají na spásu zvanou R55, se ale teď obávají, že ještě další desítky čekat budou. Podzemní tunel totiž podle nich několikanásobně výstavbu komunikace prodraží.

A tak už někteří ani nedoufají, že ke stavbě tunelu vůbec někdy dojde. "Kde vůbec vezme tento zadlužený stát miliardy na výstavbu několika kilometrů podzemního tunelu v chráněné oblasti?" ptá se například starosta Strážnice Risto Ljasovský.

Lelek zajímá stát víc než lidé

Další nezodpovězenou otázkou podle něj zůstává, kolikrát se tato nákladná varianta kvůli ochraně dvou druhů ptáků ještě prodraží. "A hlavně, kdy bude nekonečný příběh s názvem R55 vlastně u konce," komentoval Ljasovský.

Po nynějším veřejném projednávání za účasti investora i úředníků z ministerstva životního prostředí strážnický starosta nechápe, proč stát stále jen upřednostňuje zájmy lelka lesního nad zájmy lidí.

Proti stavbě tubusu je podobně i starosta Rohatce Miroslav Králík. "Já chápu, že symbióza člověka a přírody musí být a že přírodu musíme chránit. Otázkou ale je, za jakou cenu," podivuje se nad chystanou variantou, která má stát miliardy korun navíc.

Čekají příliš dlouho

Nejen vedení obcí, ale i místní lidé již chtějí mít konečně jasno. "Na rychlostní silnici, která by konečně svedla enormní dopravu pryč od obydlí lidí, tady všichni čekáme už dvacet let a stále jsme na začátku," poukázal Miroslav Staněk, který žije v této oblasti.

V současné době je celý kontroverzní projekt na úrovni studie. "Nemůžeme proto zveřejnit náklady, které by tunelová varianta zahrnovala. Protože ale dané řešení přesahuje rámec ochrany vyhlášené ptačí oblasti, je možné i tady žádat peníze z evropských fondů na ochranu přírody," naznačila možné řešení Martina Vápeníková z Ředitelství silnic a dálnic.

Předpokládaný termín realizace stavby je podle Vápeníkové rok 2017 až 2022.

Evropsky významná ptačí oblast, která je zařazená v soustavě Natura 2000, blokuje výstavbu rychlostní silnice R55 od roku 2005. Konkrétně jde o lelka lesního, kvůli jehož ochraně se teď v úseku Bzence-Přívozu do Rohatce uvažuje o podzemním tunelu.

Nejen kvůli lelkovi prosazují tunel

"Tato varianta je skutečně na první pohled absurdní. Obávám se ale, že pokud by se znovu začala hledat jiná řešení, situace by se zkomplikovala ještě více," soudí o nákladném podzemním tubusu někdejší ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Nejen podle státních úředníků, ale i podle ekologů je to ovšem jediná přijatelná varianta.

"Posudky jsme zpracovávali nejen ve vztahu ke dvěma druhům ptáků. Pozemní a tunelovou variantu jsme hodnotili také ve vztahu ke kvalitě vod, půdy, fauny, flóry či ovzduší. Ze všech těchto hledisek se varianta podzemního tubusu ukazuje jako nejpřijatelnější," míní zpracovatel posudku ve vztahu k životnímu prostředí Vladimír Ludvík.

Situací se zabývala i vláda, která již ustavila komisi k řešení problémů při tvorbě trasy.

váš názor

Mají obce trpět nápor aut kvůli ohroženému druhu zvěře?

Pište na hana.raiskubova@mfdnes.cz.