Starosta Troskotovic Michal Ordoš (vpravo) u znojemského okresního soudu, který...

Starosta Troskotovic Michal Ordoš (vpravo) u znojemského okresního soudu, který ho zprostil viny v případu zpronevěry obecních peněz (21. srpna 2013). Krajský soud však případ vrátil k dalšímu projednání. | foto: MAFRA

Starosty obcí na Brněnsku stíhá policie. Přesto znovu kandidují

  • 1
Rojetín a Troskotovice. Dvě obce na Brněnsku, které na první pohled kromě okresu nic nespojuje. Jedno ale přece mají společné. V čele obecních úřadů sedí starostové, které stíhá policie. Zároveň oba dva kandidují v nadcházejících komunálních volbách a mají šanci na znovuzvolení.

Starosta Troskotovic Michal Ordoš (nestraník, kandiduje za seskupení Za trvalý rozvoj) už několikrát stanul před soudem kvůli podezření ze zpronevěry peněz z obecní kasy (více o kauze čtěte zde). Nejvýše šlo o částku dva a půl milionu korun. Soudy zatím nevynesly konečný verdikt.

Nově ho policisté začali stíhat kvůli zneužití pravomoci úřední osoby a zpronevěře v květnu tohoto roku. „Můžu potvrdit, že prověřujeme okolnosti související s jeho úřednickou funkcí. Kdy důkazní řízení dokončíme, je nyní těžké odhadovat,“ informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.

MF DNES se pokusila Ordoše několikrát kontaktovat. Na začátku rozhovoru ale vždy položil telefon.

„Znám ho a budu ho volit“

Na nesrovnalosti v hospodaření obce upozornila troskotovická opoziční zastupitelka Hana Kovaříková (nestraník, kandiduje za SNK Troskotovice lidem). „Myslím, že znovu dostane ve volbách hlasy. Má širokou voličskou základnu,“ domnívá se.

Podle informací MF DNES starosta na obecním úřadě i v jiných vedoucích funkcích v Troskotovicích zaměstnává svoje rodinné příslušníky. „A ti mají strach, že když starostu nebudou volit, tak se jim pomstí tím, že přijdou o práci,“ řekla žena, která si přála zůstat v anonymitě. Redakce ale její jméno zná.

Reakce místních lidí na to, že Ordoš se znovu uchází o starostenský post, jsou různé.

„Budu ho asi volit, protože ho znám. Myslím, že dost lidí je na tom podobně,“ řekla například Anna Vráblíková. František Lutoňský naopak nechtěl o tom, koho bude volit, mluvit. „Každý uvažuje sám za sebe. Je to osobní věc,“ uvedl.

Starosta Rojetína je podezřelý z machinací okolo obecních bytů

Pod drobnohledem policistů je také starosta Rojetína Pavel Hubálek (nestraník, kandiduje za Nezávislé pro Rojetín), který pracuje na Krajském úřadu Jihomoravského kraje.

Do vazby ho vyšetřovatelé odvedli v dubnu. Je podezřelý z machinací týkajících se obecních bytů. Nyní už je na svobodě (naposledy jsme o vývoji informovali zde).

„Policisté provedli domovní prohlídku, kde zajistili i důkazy v elektronické formě. Právě jejich prověřování je zdlouhavé. Případná obžaloba pravděpodobně nepadne do začátku komunálních voleb,“ informoval mluvčí brněnského městského státního zastupitelství Jan Petrásek.

Hubálka se redakci nepodařilo sehnat na služebním telefonu, který má vypnutý ani na krajském úřadě. Nereagoval na e-mail ani SMS zprávu.

Obyvatelé Rojetína mají na jeho kandidaturu rozdílné názory. „Neměla jsem k němu nikdy důvěru. Myslím, že po informaci, že ho stíhá policie, měl odstoupit z místa starosty. Nechápu, jak může znovu kandidovat v komunálních volbách. Neuvěřitelné, že se může něco takového dít,“ řekla jedna z místních obyvatelek, která si přála zůstat kvůli vztahům v obci v anonymitě.

Naopak Emílie Záklasníková přiznala, že Hubálkovi dá znovu ve volbách hlas.

„Já ho volit budu. Kraj Vysočina i Brno na nás kašlou. Měli jsme nezastřešenou autobusovou zastávku vzdálenou kilometr. Bylo strašné, když jsme tam museli chodit pěšky v zimě nebo v dešti. Pan starosta nám zařídil novou zastřešenou zastávku,“ pochvalovala si.

V obci je to jiné než ve městě, soudí politolog

Podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity oba starostové mají šanci ve volbách uspět.

„Situace v malých obcích je jiná než ve městech. Starostu potkávají většinou dost často, takže je mezi nimi osobnější vztah než třeba mezi Brňany a primátorem. Takže stíhání policií nemusí mít nutně na voliče vliv,“ míní politolog. Lidé v malých obcích také podle něj často nemají moc velký výběr.

„Kandidátky jsou dvě tři. Neví, koho volit, a tak dají hlas politikovi, kterého znají,“ poznamenal.

Dva policií stíhaní politici kandidují v komunálních volbách také v brněnské městské části Židenice. Zdejší místostarosta Jiří Nesiba a radní Marián Hnát (oba ČSSD) jsou podezřelí z manipulování veřejných zakázek. Ze začátku obvinění popírali (o začátku kauzy jsme informovali zde).