Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Starší smění s mladými. Brno-střed chystá databázi na výměnu bytů

  • 7
Radnice na Brně-středu se rozhodla vytvořit databázi na výměnu obecních bytů. Důchodci ve velkých bytech s problémem platit nájem by si tak například mohli vyměnit bydlení s mladou rodinou žijící ve dvou místnostech.

Už tři roky žije pětašedesátiletá Alžběta Dvořáková z Brna-středu sama v třípokojovém bytě. Manžel zemřel a ona se nemohla odhodlat ke stěhování do menšího, i když každý měsíc vychází s penězi jen obtížně. Postupující deregulace nájmů její situaci ještě ztíží.

Radní na Brně-středu teď však přišli s nápadem, který by měl lidem, jako je Alžběta Dvořáková, pomoci. Jednoduše si vymění byt s jiným nájemníkem, který má naopak zájem o větší prostory. Třeba s mladou rodinou s dětmi.

"Městská část vytvoří databázi lidí, kteří by měli o výměnu zájem. Obě strany vyplní formulář. Pak bude balon na straně seniora, aby oslovil druhou stranu a domluvili se spolu, zda jim konkrétní směna vyhovuje," popsal princip místostarosta Brna-středu Pavel Sázavský (ČSSD).

S nápadem souhlasí i opozice

Radnice pak zařídí technickou stránku směny. Pokud se lidé do dvou týdnů nedohodnou, vrátí se znovu do databáze, aby se navzájem neblokovali. Výměny se budou týkat jen nájemníků v obecních bytech, kterých je na Brně-středu šest a půl tisíce.

Radní záměr schválili ve středu, zbývá ještě dopracovat detaily. Celý systém by se pak měl rozjet na přelomu května a června. "Není to špatné. Musím o tom popřemýšlet, ale třeba bych se přihlásila," uvažuje důchodkyně Dvořáková.

Nápad se líbí také opozici. "Myšlenka to není špatná. Nejsem si jen jistá, nakolik budou mít starší lidé o výměnu zájem. Jsou většinou docela konzervativní," míní Jasna Flamiková ze Strany zelených. Nicméně i kdyby se podařilo výměnu sjednat jen malému množství lidí, tak je to podle ní dobrý nápad.

To Sázavský se spíš bojí, aby se na všechny zájemce dostalo. Několik důchodců se podle něj už bylo na radnici ptát, kdy výměny začnou a jak budou organizovány.

Kvůli deregulaci se budou nájmy ještě zvyšovat

Místostarosta vycházel při tvorbě návrhu z celostátních statistik. Podle nich asi v polovině domácností, kde žijí důchodci, připadá na jednoho člena více než čtyřicet metrů čtverečních plochy.

Za osmdesátimetrový byt dnes na Brně-středu platí lidé nájemné podle lokality od 3 250 do 3 840 korun měsíčně. "Dva roky jsme nezdražovali, máme asi o třetinu nižší ceny, než jaké jsou na volném trhu. Ale než doběhne deregulace, budeme zřejmě muset ještě zdražit," upozornil Sázavský s tím, že se vedení největší městské části musí chovat jako zodpovědný hospodář. Deregulace skončí se začátkem roku 2013.

Nápad z Brna-středu zaujal i starostku druhé největší městské části Brna-severu Sabinu Tomíškovou (ODS). "My jsme zvažovali něco podobného. U nás chystáme privatizaci a výměny bychom nabídli těm, co nechtějí privatizovat," sdělila Tomíšková. Podle ní však ještě vedení Brna-severu nepřevedlo plány do životaschopné podoby.