Projekt Wilson. Armáda pokutovala Brno za nedodržení podmínek smlouvy.

Projekt Wilson. Armáda pokutovala Brno za nedodržení podmínek smlouvy. | foto: Archiv MAFA

Šťástka chce zrušit smlouvy k Wilsonu. Mají hodně nedostatků

  • 1
Starosta nejlidnatější brněnské čtvrti Brno-střed Libor Šťástka (ODS) navrhuje úplné zrušení sporných smluv se společností Wilson Properity, která chce na pozemku bývalého vojenského areálu Lerchova na Kraví hoře postavit dům s byty, obchody a službami.

"Vycházím z výsledků interních kontrol. Podle nich došlo k porušení vyhlášky," vysvětlil krok starosta.

Kvůli smlouvám muselo město zaplatit desetimilionovou pokutu ministerstvu obrany, přičemž vzápětí rezignovala tehdejší starostka čtvrti Dagmar Hrubá (ODS). Nyní si na ně posvítil odbor interního auditu a kontroly brněnského magistrátu. Mimo jiné se ukázalo, že představitelé Brna-středu neměli souhlas Rady města Brna k uzavření nájemní smlouvy s Wilson Properity na dobu delší než patnáct let.

Další na tahu: Brno
Zrušení smluv měli ve středu zastupitelé Brna-středu na programu zasedání, ovšem to se nakonec nekonalo. Šťástkovým návrhem se budou místní politici zabývat příští čtvrtek. A co se stane, když bod projde?

"Město Brno bude muset říct, jestli stále platí jeho záměr, co na pozemcích postavit. Pak se teprve pohneme z místa," řekl starosta.

Brněnští radní s tím počítají. "Rozhodneme, jestli stále platí urbanistická studie a záměr stavět polyfunkční dům. Pokud ano, začne se řešit, kdo bude investorem," potvrdil náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil (ČSSD). Jak dodal, městská část ovšem musí nejdříve potvrdit, že smlouvy s Wilson Properity považuje za neplatné.

Vrátí ministerstvo deset milionů?
Šťástka i Pospíšil plánují, že by potom jednali s ministerstvem obrany o vrácení desetimilionové pokuty. Pospíšil už ministerstvo upozornil, že město pravděpodobně požádá o zrušení peněžitého trestu.

"Výsledek nechci předjímat, jsem ale spíše skeptický," podotkl. Pokutu ministerstvo "napařilo" městu za to, že nedodrželo podmínky a areál pronajalo ke komerčním účelům. "Zákon říká, že se bezplatně převedené pozemky musí minimálně deset let užívat nekomerčně," zdůvodnil to tehdy mluvčí ministerstva Andrej Čírtek.

Představitelé Brna-středu argumentují tím, že smlouvy se sice podepsaly, ale v areálu se nic nedělo.