Stavba Auparku se oddaluje, město si klade podmínky

Stavba Auparku se oddaluje, město si klade podmínky | foto: HB Reavis Group CZ

Stavba obří nákupní galerie Aupark se odsouvá, Brno si dává podmínky

  • 70
Brno stanovilo sedm podmínek pro výstavbu nové nákupní galerie, která má být vedle stávající Vaňkovky. Občanská sdružení už léta proti Auparku protestují. Nechtějí, aby se z oblasti stala jen jedna velká nákupní zóna. Teď se s připomínkami ozvalo i vedení města.

Tři patra se 170 obchody, tak má vypadat obří nákupní galerie Aupark. Měla by stát hned vedle nákupních center Tesco a Vaňkovka.

Investorská společnost HB Reavis Group CZ si zažádala o územní rozhodnutí, ke kterému se může město ze zákona vyjádřit. Radní proto ve čtvrtek schválili sedm námitek k projektu.

Například západní a jižní strana Auparku by měly být připraveny na to, že jednou budou živými ulicemi, kudy bude jezdit tramvaj a lidé budou chodit od nádraží. Neměly by proto připomínat uzavřenou nákupní halu.

"Požadujeme, aby na těchto stranách nevznikl jeden velký obchod, ale více malých. Ty by měly mít také připravené vstupy přímo z ulice, až bude nové nádraží," řekl náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

Další námitkou města je, aby byly prověřeny kapacitní možnosti dotčených silnic a křižovatek.

Město také chce, aby projektová dokumentace Auparku byla dopracována tak, aby stavba byla v souladu s vydaným územním rozhodnutím pro přestavbu nádraží.

"Mimoto chceme, aby Aupark svým objemem neovlivnil výstavbu veřejné infrastruktury. Toho se týká i další námitka, nesouhlas s přesahy stavby," dodal náměstek. Druhé nadzemní podlaží má totiž přesahovat nad chodník a radní se obávají, zda to nezpůsobí problémy například při stavbě veřejného osvětlení.

Mezi požadavky města patří i uzavření plánovací smlouvy, která by zajistila spolupráci Auparku při výstavbě severojižního kolejového diametru, který prochází pod severozápadním rohem stavby. Tam požaduje magistrát postavit jakousi betonovou skořepinu, aby jím mohla později projíždět technika.

Radní mohli být ještě přísnější, soudí sdružení Brnění

"Nemůžu momentálně říct, jak konkrétně budeme jednotlivé body řešit. Zatím jsme neviděli detaily. Ale není to nic neřešitelného," reagoval na námitky mluvčí společnosti HB Reavis Group CZ Ladislav Pavlík. Podle něj bude důležitá následná diskuse s městem, kdy si objasní všechny požadavky. Stavbu podle něj mohou námitky města zpomalit, ale ne zastavit.

Občanské sdružení Brnění, které proti Auparku nejvíce bojovalo, iniciativu města vítá. Podle předsedy Matěje Hollana ale mohli být radní ještě přísnější. "Mohli například požadovat v Auparku byty, aby oblast byla životaschopná," podotkl Hollan.

Důležité ale podle něj je, co v místě nakonec opravdu vznikne. "Vedle Tesca a Vaňkovky nemá smysl stavět další hypermarket. Pokud navíc bude mít podobu uzavřené krabice, která nekomunikuje s okolím, zničí obchody v historickém centru a v důsledku jej vylidní," soudí Hollan.

Podobu jižního centra by měl podle něj řešit hlavní architekt Brna, tento post ale vedení města před lety zrušilo.