Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Jan Karásek, MAFRA

V Blansku se staví nová výrobní hala. Dá práci až sto lidem

  • 0
Blanenskou průmyslovou zónu čeká velké budování a pak hned velké stěhování. Firma Pyrotek tam totiž právě zahájila stavbu nové výrobní haly za 200 milionů korun. Její zprovoznění na začátku příštího roku by mělo přinést až stovku nových pracovních míst. Blansko chce, aby v zóně přibyly i další haly.

Firma, která nyní zaměstnává zhruba 300 lidí, vyrábí žáruvzdorné materiály pro hliníkářský a sklářský průmysl a zvukově izolační materiály pro automobilový průmysl, vlaky, metra či autobusy. Zatím sídlí v Dolní Lhotě, část výroby má ale přesunutou v pronajatých prostorách bývalého blanenského Adastu a v samostatném objektu v Blansku ještě vyrábí pěnokeramické filtry.

„Stávající prostory nám už delší dobu zásadně nestačí, potřebujeme navýšit objem výroby, zejména výrobu žáruvzdorných materiálů pro sklářský průmysl. Chystáme ale také nové výrobní středisko, které bude zpracovávat ocelové díly pro naše strojní zařízení,“ vysvětlil jednatel blanenského Pyroteku Otakar Havelka.

Nová hala bude zaujímat plochu 12 tisíc metrů čtverečních. „Teď jsme s výstavbou začali, budují se piloty, pokračovat se bude stavbou ocelové konstrukce. Nový závod bude třikrát větší než stávající prostory v Dolní Lhotě. Vše je naplánované tak, abychom stihli dokončení stavby do konce listopadu letošního roku,“ popsal Otakar Findejs, který má stavbu haly na starosti. Výroba by se měla začít přesunovat v lednu.

Nový objekt Pyrotek staví v těsném sousedství jiné haly, kterou firma v blanenské průmyslové zóně koupila před pěti lety. Do ní přesunula výrobu pěnokeramických filtrů ze Švýcarska a Blansko se tak stalo hlavním centrem pro Evropu, Afriku, země bývalého Sovětského svazu, ale třeba i arabské státy nebo Indii.

Město chce, aby se v zóně stavělo

„Oba závody pak logisticky propojíme, budou mít jeden vstup i administrativu. Stavba by měla přinést minimálně padesát, možná ale až sto pracovních míst, 94 procent výroby exportujeme prakticky do celého světa a některé trhy nejsou příliš stabilní, rozhodovat se bude podle toho, jaká na nich bude situace,“ doplňuje Havelka.

Nový závod by neměl být jedinou novinkou průmyslové zóny. Pyrotek chce do tří až pěti let postavit ještě další výrobní halu. Město usiluje i o to, aby se zaplnily také další, zatím volné plochy v zóně. Současní výrobci se s městem dohodli na odkupu pozemků už před lety, pak ale udeřila ekonomická krize a z plánů zatím sešlo.

Jenže městu došla trpělivost, o dotované pozemky, kde metr čtvereční stojí 420 korun, mají totiž zájem jiní.

„Stávající firmy mají prodloužený termín do 30. června, pokud nepředloží smlouvy o dalším využití, nabídneme je dále. Hlásí se nám noví investoři, zásobník zájemců má i CzechInvest a my chceme, aby se zde vyrábělo,“ dodal blanenský místostarosta Jiří Crha.