Síhaný šéf brněnských strážníků Jaroslav Přikryl.

Síhaný šéf brněnských strážníků Jaroslav Přikryl. | foto: Městská policie Brno

Stíhaný šéf brněnských strážníků ze všech skandálů vždy vybruslil

  • 8
Mlčet, mlžit, vymlouvat se na ostatní, případně na chvíli zmizet na méně nápadné místo. Stíhaný šéf brněnské městské policie měl problémy se zákonem už mnohokrát. Z potíží se však vždy dostal.

Dlouholetý vysoce postavený policista Jaroslav Přikryl, který od roku 2011 šéfuje brněnským strážníkům, má škraloupů na pověsti hned několik. Byl už jednou stíhán, a to za stejný trestný čin jako nyní. Před soud se však žádná z jeho kauz nedostala.

1. Zfalšované policejní statistiky

Jaroslav Přikryl působil dlouhá léta jako ředitel brněnské státní policie. Za to, jak vzorně jeho policisté pracovali, obsadil v roce 2002 druhé místo v soutěži ministerstva vnitra Velitel roku. Pak ovšem MF DNES upozornila na to, že za výbornými výsledky Přikrylových podřízených mohou stát zfalšované statistky. To prokázalo i vyšetřování. Přikryl byl však místo potrestání pouze "uklizen" na post ředitele hodonínské policie.

2. První policejní obvinění

I po odchodu do Hodonína ho však dostihlo obvinění ze zneužití pravomocí. V letech 1997 až 2002 vyplácel podle vyšetřovatelů ještě svým podřízeným kolektivní odměny, které ocenění policisté vraceli zpět do společného fondu. Z něj se pak platilo nadstandardní občerstvení pro vybraný okruh lidí. Na poradách a výjezdních zasedáních tak proteklo až čtvrt milionu korun.

Další podezření týkající se nesrovnalostí v hospodaření se služebními koni státní zástupce odložil. A stíhání kvůli podivným odměnám po půl roce skončilo s tím, že se nic nestalo. Přikrylovi podřízení prý odměny odevzdávali dobrovolně.

3. Návrat do Brna

Do Brna se Přikryl vrátil v roce 2008 zásluhou primátora Romana Onderky (ČSSD), který z něj udělal náměstka ředitele městské policie. V dalším Onderkově volebním období pak Přikryl povýšil až na ředitele, a to po výběrovém řízení, které mu bylo podle opozice šité přímo na míru. Podmínky konkurzu vyvolávaly řadu pochybností i podle ředitelů městských policií z jiných měst.

4. Nikdy nezveřejněná koncepce

Jedním z důvodů, proč ve výběrovém řízení na šéfa městské policie uspěl právě Přikryl, byla jeho koncepce rozvoje této instituce. Tu však nikdy nezveřejnil ani on, ani magistrát. Přikryl vytrvale tvrdí, že jeho plány nikdo znát nepotřebuje. A magistrát ho chválí, že tyto nezveřejněné plány plní.

5. Propadl u zkoušek

Kuriózní skandál přišel jen pár týdnů po Přikrylově jmenování do funkce ředitele. Muž s titulem doktora práv propadl u základních zkoušek, které pravidelně skládá každý řadový strážník. Přikryl sám přitom v minulosti vědomosti strážníků zkoušel. Svůj neúspěch odůvodnil tak, že se úmyslně neučil, protože testoval, zda může strážníkům zkrátit dobu přípravy na zkoušky (o zpackané zkoušce si můžete přečíst zde).

6. Ztracený a nalezený záznam

Loni v létě zastavili brněnští strážníci auto s hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD), které řídil služební řidič příliš rychle. Přestupek však nikdo neřešil. Podle Přikryla se totiž kvůli technické závadě nepodařilo pořídit záznam z radaru, který by přestupek dokázal. Poté, co se o situaci začala zajímat média, byl řidič potrestán pokutou. Kde se podařilo získat důkaz, který podle Přikryla neexistoval, nikdy nikdo nevysvětlil (podrobnosti o případu najdete zde)

Kdo je Jaroslav Přikryl

  • Narodil se v roce 1954 v Brně
  • Vystudoval policejní akademii v Praze, titul JUDr. si poté doplnil v Bratislavě a titul Bc. na VUT v Brně.
  • Přes třicet let pracoval u Policie ČR po odchodu pobírá výsluhy.
  • V roce 2008 se stal náměstkem ředitele Městské policie Brno, v roce 2011 povýšil na ředitele