Funkcionalistická pasáž Jalta na brněnském Dominikánském náměstí

Funkcionalistická pasáž Jalta na brněnském Dominikánském náměstí | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Sto milionů za Jaltu je dost, shodují se odborníci a řeší její využití

  • 3
Funkcionalistický palác s pasáží v centru Brna, který vedení Brna před lety nevýhodně směnilo za lukrativní budovy a pozemky s podnikatelem Miroslavem Lekešem, je na prodej. Půjde však Jalta vůbec prodat? Názory realitních makléřů i architektů se liší.

V pasáži měla původně sedět většina brněnských úředníků z magistrátu pohromadě. Tento plán však ztroskotal a město se chce funkcionalistické budovy ze třicátých let minulého století jednou provždy zbavit. Nabízí ji k prodeji za minimálně sto milionů korun.

A ačkoli je kolem Jalty mnoho problémů, podle realitních makléřů se budova využít dá. "Jalta se nachází na pěší zóně, navíc má obrovské nebytové prostory vhodné pro pronájem, což je jednoznačně výhoda pro investora. V centru města se totiž měsíčně účtuje 40 až 50 tisíc korun za metr čtvereční," uvedla regionální manažerka realitní kanceláře Sting Marcela Šnajdarová.

Brno se prodejem zbavuje kontroverzní pasáže Jalta

Přečtěte si více o kauze funkcionalistické Jalty, kterou město nevýhodně vyměnilo a nyní se jí chce zbavit

Jestli je cena sto milionů reálná, je podle ní těžké posoudit. "Nemám přesné informace o tom, v jakém je dům stavu," podotkla Šnajdarová.

Obecně se však dá říct, že o staré cihlové bytové domy zájem je. "Záleží na úmyslech investora. Z Jalty by mohl být obytný dům, hotel i sanatorium," dodala Šnajdarová.

Danajský dar

Prodejní cenou si není jistý ani realitní makléř z Brna, který si nepřál uvést jméno. "Kdybych já měl sto milionů, určitě bych je investoval jinak a lépe," podotkl prodejce nemovitostí. Podle něho se pasáž příliš nehodí pro bytový dům, a to zejména kvůli chybějícím parkovacím místům.

Architekt Petr HrůšaPodle brněnského architekta Petra Hrůši by však noví nájemníci s umístěním svých aut neměli mít problém, protože v blízkosti vznikne parkovací dům. Stomilionová cena nemovitosti je však podle stavitele diskutabilní.

"Pokud by se dům jen vymaloval a dál fungoval, pak je to cena spíš nižší. Na druhou stranu, pokud by se investor pustil do rekonstrukce, která by mohla spolknout klidně 200 milionů korun, pak je cena naopak vysoká," myslí si architekt.

Problém by podle něho mohl být zejména se statikou a podzemní vodou, která pod Jaltou proudí. "Z Jalty se tak může stát docela dobře danajský dar," podotkl Hrůša.

Pokud by se však povedlo tyto nedostatky odstranit, dům by se zrekonstruovat dal. Polyfunkční budova by pak mohla mít v dolní části obchody a v patrech byty a kanceláře. "Adresa je to totiž samozřejmě skvělá. V souladu s památkovým zákonem by se dům dal i nadstavět," dodal Hrůša.

Nákladná rekonstrukce dobré adresy

Otázkou zůstává, kdo by si byt na tak exkluzivním místě mohl dovolit. "Nákladná rekonstrukce, dobrá adresa, to všechno se sčítá. Nejsem si jist, zda by se pak nájemníkům taková koupě vyplatila," řekl architekt.

HatlapatkaInvestor by však chátrající pasáž nemusel proměnit jen v bytový dům nebo kanceláře. Finanční analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka si Jaltu dokáže představiti jako luxusní hotel.

Ani on však neví, zda je stomilionová nabídka adekvátní. "Nemám k dispozici hlubší analýzu, na níž záleží konkrétní ocenění. Proto si netroufám tvrdit, jestli je sto milionů adekvátní cena nebo ne," vysvětlil analytik.

Pokud by však investor o Jaltu stál a chtěl z budovy vybudovat hotel, podle Hatlapatky by neprohloupil. "Z hlediska ubytovacích kapacit totiž Brno rozhodně není přesycené a prostor pro další hotely tady určitě je," míní Hatlapatka.

Podle něho je doba vhodná pro novou výstavbu i přesto, že trh právě ochromuje hospodářská krize. "Dá se samozřejmě čekat úbytek návštěvníků, turistů i cestujících manažerů, pro výstavbu se ale naopak toto období hodí. Nedá se sice říct, kdy krize skončí, ale výstavba hotelu stejně několik let potrvá," uvedl Hatlapatka.

A pak by byl případný majitel hotelu Jalta ve výhodě. "V Brně totiž chybí zejména hotely vyšších kategorií, poptávka je hlavně po čtyř až pětihvězdičkových hotelech," dodal analytik.