Zdravotní sestra Milada Reichová si fungování středoušního implantátu...

Zdravotní sestra Milada Reichová si fungování středoušního implantátu pochvaluje. | foto: FNUSA

Diskrétní implantát měl vrátit sluch bohatým seniorkám, teď pomáhá všem

  • 1
Miladě Reichové se vada sluchu poprvé projevila už před 10 lety. Klasické sluchadlo jí padalo a lidem špatně rozuměla. Loni v říjnu jí lékaři jako první pacientce z Česka voperovali takzvaný aktivní středoušní implantát. Díky němu slyší jako dřív a nepřekáží jí při práci.

Lékaři Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zákrok provedli ve spolupráci s předním světovým specialistou v oblasti chirurgické léčby sluchových poruch, profesorem Wolf-Dieter Baumgartnerem z Vídně.

„Oproti běžnému sluchadlu, které umí pouze zesílit zvuky vstupující do zvukovodu, aktivní středoušní implantát převádí okolní zvukové signály na mechanické vibrace. Touto mechanickou energií jsou stimulovány přímo struktury středního ucha, což výrazně zlepšuje vnímání pacienta,“ přiblížila mluvčí nemocnice Petra Veselá.

Zvuky zachytává mikrofon, který drží za pacientovým uchem magnet. Tento zevní audioprocesor převádí zvuky na elektrické signály, které následně vysílá do vnitřní implantované části.

Šestačtyřicetileté Miladě Reichové řešení umožnilo opětovné zapojení se do běžného života. Už se nemusí těsně naklánět k lidem ve svém okolí a stále dokola je žádat, aby svá slova zopakovali. V těchto dnech podstoupila třetí nastavování a i dle testů má léčba velmi dobrý efekt.

„Se zvukem jsem velice spokojena a dle svého subjektivního pocitu slyším nyní jako před začátkem vady sluchu před lety. Navíc kosmetický efekt je také vynikající,“ popsala své dojmy pacientka.

Původně jen estetické řešení pro bohaté

Procesor nijak neporušuje kůži hlavy, tak jako jiné aparáty, které je potřeba ukotvit do kosti, kvůli čemuž neustále hrozí riziko infekce.

„Jako pro zdravotní sestru by to pro ni bylo velké riziko, takto může bez potíží pokračovat v práci ve sterilním prostředí. Nedoslýchavost jí způsobila porucha pohyblivosti a funkce kůstek ve středním uchu, k tomu se přidaly i drobné problémy v tom vnitřním,“ vysvětlil vedoucí foniatrie Tomáš Talach.

Pro regulaci zvuku se používá bezdrátový dálkový ovladač, kterým nositel může diskrétně regulovat hlasitost a přepínat předem nastavené režimy. „Například lze použít zvláštní nastavení pro poslech televize, nastavení do hluku a podobně,“ podotkl Talach.

Tento nový způsob léčby bude podle něj vhodný pro desítky pacientů ročně. „Doufáme, že jim tento zákrok budeme moci nabízet s úhradou pojišťovny, momentálně se o tom jedná.“

O aktivních středoušních implantátech se v počátcích této technologie uvažovalo mimo jiné jako o neviditelné náhradě běžných závěsných sluchadel.

„Právě pro jejich velice dobrý kosmetický efekt se čekalo, že o ně budou mít zájem například i dobře situovaní senioři v západních zemích. Později se ukázalo, že jsou naopak ideálním a často nenahraditelným způsobem léčby pacientů s těžkými poruchami ve středním uchu, kterým běžná sluchadla nedokáží pomáhat dostatečně. Dnes jsou uzpůsobeny tak, že jejich ukotvení lze přizpůsobit danému střednímu uchu na míru, podle jeho tvaru a stupně poškození,“ vysvětlil lékař.

Podle přednosty Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ve fakultní nemocnici je pacientka důkazem toho, že nové technologie a vývoj nových implantátů otevírají do budoucna široké možnosti pro pacienty, pro něž používání standardních sluchadel nemá velký efekt.

„Věřím, že první úspěšná operace tohoto druhu se stane významným impulzem k postupnému zavádění sluchových implantátů do praxe a přispěje ke zlepšování kvality života pacientů se sluchovým postižením a jejich návratu do běžného života“, podotkl přednosta Břetislav Gál.