Ilustrační foto

Ilustrační foto

Středověký Hodonín měl místo popelnic jámy

Archeologický výzkum na Národní třídě v centru Hodonína přinesl další překvapivá odhalení. Nálezy, datující se až do středověku, prozradily, jaký byl jídelníček prapředků a také jak se chovali k odpadkům. Archeologický výzkum na Národní třídě v centru Hodonína přinesl další překvapivá odhalení.

Nálezy, datující se až do středověku, prozradily, jaký byl jídelníček prapředků a také jak se chovali k odpadkům.

Odborníci zjistili, že před staletími se lidé ve středověku po Národní třídě pohybovali o více než metr níž, než je tomu dnes. Ulice se postupně zvedala díky různým navážkám, ve kterých archeologové našli zlomky malých rozšlapaných střípků, zvířecích kostí, také strusku a různá železa, například podkovy.

"Jako významný nález lze jmenovat zejména zdobenou kostěnou rukojeť, snad z nože či břitvy. Některé nálezy patří ještě do středověku, větší část časově spadá již do raného novověku," popisují archeologové z Masarykova muzea, jejichž tým vede Jaromír Šmerda.

Velké překvapení na ně čekalo v severní části ulice, zhruba od vchodu do restaurace Švihák. Tady výkop narušil jámu, jejíž dno se nacházelo v hloubce až čtyř metrů pod současným terénem. V okolí pak vědci našli jedenáct dalších zahloubených objektů.

"Všechny měly jednoznačně odpadní charakter. Vedle velkého množství střepů se tam našly i torza keramických nádob, zvířecí kosti, kamenný brousek, bronzové kováníčko, zkorodovaná železa, množství skořápek vajec či různé uhlíky. Vše lze předběžně datovat do pozdního středověku, snad již do čtrnáctého století," popisují výzkumníci.

Z jámy odebrali i vzorek výplně, který po proplavení vydá svědectví o složení jídelníčku hodonínských měšťanů ve středověku. Takto bohatá jáma je teprve pátou v historickém jádru Hodonína. První byla objevena v 70. letech minulého století u radnice, další tři loni a letos při rekonstrukci Masarykova náměstí.

Odpadní jámy jsou něco jako popelnice
"Odpadní jámy na ulici před domy lze s nadsázkou srovnat se současnými popelnicemi na domovní odpad," popisují archeologové. Zarážející je podle nich jejich situování téměř uprostřed hlavní komunikace, která odpradávna vedla v těchto místech. Dokládají to například vyjeté koleje od vozů, které jsou zde již od středověku.

Národní třída však vydala i novější nálezy. Bagr tam při hloubení narazil na poškozenou a silně zkorodovanou hlaveň s tělem pušky, snad arkebuzy či muškety. Hlaveň byla prasklá, zřejmě kvůli nesprávnému množství použitého střelného prachu, které se vojákovi za třicetileté války mohlo stát i osudným.