V továrně na plagiáty

V továrně na plagiáty - Český výrobce motorek Blata zdokumentoval dvanáct čínských "továren", které kopírují jeho výrobky. Na fotografii je jedna z nich. | foto: Blata

Strojírenské firmy bojují s čínskými padělky

  • 3
Čínské napodobeniny známých značek, to nejsou jen trička, tenisky nebo hodinky. Obětí tamních plagiátorů se stávají jihomoravské strojírenské firmy.

Výrobce letecké techniky První brněnská strojírna Velká Bíteš se nedávno na asijském trhu setkal s kopií svého motoru, který se používá do vrtulníků a malých tréninkových letounů.

"Okopíroval ho jeden z našich odběratelů. Aby ho od nás nemusel kupovat, tak si ho chtěl vyrábět sám. Na trhu je ještě podobný konkurenční motor ruské výroby. Vybrali si ten český, protože je lehčí a po technické stránce na lepší úrovni," řekl generální ředitel společnosti Milan Macholán.

Ovšem podle něj vznikly pouze neumělé kopie, jejichž kvalita nebyla taková, aby se daly použít v sériové výrobě.

Musíme pořád inovovat

Kdyby se záměr čínským podnikavcům podařil, tak by strojírna přišla o desítky milionů korun. Na čínském trhu v současnosti ročně utrží celkově stovky milionů. Před patnácti lety na něj vstupovala se startovacími systémy leteckých motorů a klimatizačními jednotkami. A s obavami z plagiátorů.

"Díky tomu, že neustále inovujeme, tak se nám zatím podařilo udržet zákazníky," vysvětlil Macholán. Motory do malých letounů na čínský trh vyváží teprve posledních pár let. Předcházelo jim několik let vývoje.

Podle předsedy představenstva brněnské hospodářské komory Karla Minaříka si o problémy většinou říkají firmy, které jsou aktivní na čínském trhu.

"Proto třeba jsou Spojené státy už opatrnější a na rozdíl od Evropy na čínský trh špičkové technologie moc nevyvážejí," poznamenal Minařík.

Výrobce motorek připravily čínské plagiáty o stamiliony

Plagiátoři už v minulosti výrazně poškodili blanenského podnikatele Pavla Blatu, jehož firma vyrábí stejnojmenné miniaturní motorky. Dobře se prodávaly ve Spojených státech, což podvodníky z Číny zaujalo.

"Předtím, než nám okopírovali naše stroje, jsme ve Spojených státech měli devadesát procent trhu," uvedl Blata. Jenom boj s padělky ho přišel na miliony korun. Výrobu minibiků musel omezit a ušlé zisky odhaduje na dalších tři sta milionů.

Investoval do změny výroby a začal vyrábět silniční motocykly. "Paradoxně teď máme objednávek dost a nemáme peníze na financování od bank, které nám kvůli špatným výsledkům nechtějí dát úvěr," podotkl podnikatel. Boj s plagiátory firmu hodně vyždímal.

Podnikatel Jiří Ferenc, kterému patří brněnská firma vyrábějící kovoobráběcí stroje Fermat, si myslí, že čínští výrobci už nemají potřebu strojírenská zařízení kupovat, aby je pak mohli rozebrat a okopírovat.

"Většina vyspělého zboží se už v Číně vyrábí. Světové firmy tam samy technologii dovezou a jejich čínští zaměstnanci ji pak vynášejí ven," podotkl Ferenc.

V Blansku se plagiátů nebojí

Naopak výrobce vodních turbín a soustruhů ČKD Blansko z čínských padělků strach nemá. "Těžké svislé soustruhy není úplně jednoduché napodobit a garantovat přitom kvalitu. A cena, což je hlavní výhoda asijských výrobků, v této oblasti vůbec není rozhodující," sdělila mluvčí Lenka Holubová.

Firmy Královopolská se prý padělání nemůže vůbec týkat. "Děláme v podstatě kusovou výrobu. Tlakové nádoby, rafinerie na zakázku, jeřáby, možná právě proto jsme se zatím s padělky nesetkali," řekla šéfka dozorčí rady Hana Halasová.