Šestapadesátý ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v pondělí otevřel své brány. ilustrační snímek

Šestapadesátý ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v pondělí otevřel své brány. ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jiné strádají, strojírenský veletrh v Brně roste. Díky Číně

  • 7
Roboti, kteří umějí čepovat pivo či hrát kostky, tiskárny vytvářející 3D obrázky. To vše uvidí návštěvníci Strojírenského veletrhu v Brně, který začíná v pondělí. Na rozdíl od dalších akcí na výstavišti, o nichž zájem opadá, nyní pořadatelé hlásí, že dorazí o 120 vystavovatelů více než loni.

Za rostoucí počet účastníků může fakt, že na český trh touží proniknout Číňané. I díky tomu platí brněnský veletrh za nejvýznamnější strojírenský veletrh ve střední Evropě. Celkově se očekává 1 600 firem z 31 zemí z celého světa.

Veletržní průmysl v Brně přitom dlouhodobě stagnuje. Jiné akce se zmenšují a například letošní Autosalon Veletrhy úplně zrušily (více čtěte zde). Znamená vzestup Strojírenského veletrhu změnu tohoto trendu?

Podle generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše to symbolizuje spíše určitý optimismus v ekonomice strojírenství a elektrotechnice.

„Všechny veletrhy, které pořádáme, odrážejí ekonomickou situaci. Účast na nich pak prozrazuje stav oboru. Vystavovatelé zastupují nabídku daného oboru na trhu a návštěvníci poptávku. Veletrh je prostě koncentrovaný trh,“ vysvětluje Kuliš.

Z oněch 120 nových účastníků jich více než polovina zavítá do Brna z Číny. „Čínské společnosti se stále více zajímají o investice v Evropě. České strojírenství má u nich velmi dobrou pověst. Proto není překvapením, že je z jejich strany cítit větší zájem o prohloubení vzájemné spolupráce,“ uvedl ekonomický analytik Jiří Šimara.

Ten zlepšující se finanční situaci ve strojírenských a elektrotechnických oborech potvrzuje. Ekonomika v těchto odvětvích je u nás lepší než například v Německu. „Momentálně je ve stavu, v jakém se nacházela před krizí,“ dodává.

Tahákem je robotický park

Mezinárodní strojírenský veletrh je pro firmy hlavně příležitostí, jak se předvést, setkat se se stálými zákazníky a přitáhnout nové. Antonín Murgaš, mluvčí společnosti Alta, která se pravidelně veletrhu účastní, přikládá nárůst počtu vystavovatelů vzrůstající konkurenci.

„Na trhu přibývá stále více firem podobného ražení a tady mají jedinečnou příležitost, jak o sobě dát vědět. Není se čemu divit, že nechtějí na takto velké akci chybět. Vždyť pro nás je Strojírenský veletrh jednou z největších akcí roku,“ uvedl.

A zatímco někteří vystavovatelé vsázejí na to, že diváky nalákají na nejnovější, často kuriózní technologie, Alta připravuje přehlídku spíše pro stálé zákazníky, které nechce nijak překvapit.

Veletrh končí v pátek, očekává se 80 tisíc lidí

Hlavním tématem letošního ročníku organizátoři zvolili automatizaci. Tedy stroje snižující potřebu přítomnosti člověka při určité činnosti. Ředitel Kuliš si myslí, že návštěvníky nejvíce zaujme robotický park v pavilonu Z.

Mezinárodní strojírenský veletrh dále doplní slévárenský veletrh Fond-Ex, veletrh obráběcích strojů IMT nebo akce svářečů Welding. Pro zájemce o technologie v oblasti povrchových úprav je tu Profintech.

Plastex zase, jak už název vypovídá, představí plastikářský a gumárenský průmysl. Všechny veletrhy končí 3. října. Počet návštěvníků, které ukázky pokroků v technologiích přitáhnou, odhaduje Kuliš na 80 tisíc. Návštěvnost jiných veletrhů se pak různí podle toho, jaká je na trhu po daných odvětvích poptávka. Tato čísla jsou každý rok poměrně stabilní.

Výstaviště se však už delší dobu potýká s jiným problémem. Většinový podíl společnosti Veletrhy Brno totiž vlastní německá firma Messe Düsseldorf a ta se chce svých 61 procent akcií už dva roky zbavit (více najdete zde)

Akcie nabídla k odkoupení městu Brnu. Obě strany se stále nedokázaly dohodnout na částce, za kterou by město mělo podíl od firmy odkoupit. Kuliš i primátor Roman Onderka se shodují, že se jednání o prodeji můžou protáhnout ještě na několik let.