Strojírenský veletrh v Brně v pondělí zahájil prezident Miloš Zeman.

Strojírenský veletrh v Brně v pondělí zahájil prezident Miloš Zeman. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Veletrh v Brně potvrzuje orientaci na Čínu. Kvůli poklesu exportu do Ruska

  • 2
Brněnské výstaviště se na týden stalo srdcem průmyslu v Česku. A kdo z dlouhého seznamu přítomných politiků na Mezinárodním strojírenském veletrhu chtěl být mezi významnými průmyslníky v kurzu, znovu a znovu vyslovoval slovo Čína.

Prezident Miloš Zeman na začátku září navštívil už podruhé za poslední rok Čínu. Čínská skupina CEFC následně koupila podíl v letecké společnosti Travel Service, Pivovarech Lobkowicz, mediálním domě Empresa Media i fotbalové Slavii Praha.

Trend dlouhých pohledů českých průmyslníků i politiků směrem na východ jen potvrzuje Mezinárodní strojírenský veletrh, který v pondělí začal v Brně. Jednat na něj vyrazila i vláda v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Veletrh zahajoval prezident Zeman.

„Podařilo se nám v minulých měsících zlepšit pozici našich exportérů. Obrat ve vztazích s Čínou a růst exportu do této země ukazují, že řada těchto kroků vlády byla efektivní,“ chlubil se po jednání kabinetu Sobotka.

Čínská provincie Hebei letos získala místo jednoho ze dvou čestných hostů brněnského strojírenského veletrhu, což s sebou neslo i rozsáhlou expozici v pavilonu Z.

Ještě více Číny příští rok

Krom firem jako Siemens či ABB tak na veletrhu mají stánky například Shijiazhuang Suin Instruments či Langfang Shengsen Abrasives.

A partnerskou zemí bude Čína i v roce 2016, kdy by mohla mít dokonce celý jeden pavilon jen pro sebe.

„Jde o rozhodnutí nejvyšších čínských vládních míst. Je to potvrzení nastolení kvalitativně nových vztahů mezi Českou republikou a Čínou, o které se zasloužila tato vláda,“ komentoval příslib účasti Číny jako partnerské země veletrhu v roce 2016 už dříve generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Tím, že větší pozornost čínských byznysmenů pomohl zajistit, se přitom chlubil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), který například vystupoval v čínské státní televizi či jednal s čínským velvyslancem.

Důležitost asijské komunistické země pro české průmyslníky však roste i z dalšího důvodu. Objem českého exportu do Ruska za letošních sedm měsíců meziročně klesl o třetinu.

V absolutních číslech to znamená ztrátu 22 miliard. Jen brněnské strojírenské skupině Alta, na jejímž stánku trávil například prezident Zeman při pondělní obchůzce areálem výstaviště dlouhé minuty, se tržby propadly o dvě miliardy.

Česko pocítilo výpadek v turistickém ruchu

Důvodem je pokles cen ropy, který citelně oslabuje rubl a s ním i kupní sílu Rusů v zahraničí. Další důvodem jsou i sankce uvalené na Rusko evropskými státy. I tak je ale obchodu s touto zemí dnes věnován celodenní program v pavilonu A.

Česko podle pondělního prohlášení Sobotky navíc pocítilo i výpadek v turistickém ruchu.

„Již delší dobu se snažíme, aby tuto ruskou klientelu alespoň zčásti nahradili návštěvníci z Číny,“ řekl Sobotka.

Radost by tak premiér mohl mít ze svého stranického soka a jihomoravského hejtmana Michala Haška.

Ten už v květnu oznámil, že Číňané mají zájem v Pasohlávkách na Brněnsku do roku 2018 postavit lázeňské centrum za více než dvě miliardy korun. Michal Hašek sám už letos navíc s výpravou krajských politiků vyrazil do čínské Šanghaje, další čínské delegace pak přivítal v kraji.

Hašek byl v minulosti známý velmi blízkým vztahem s někdejším ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem, který nyní působí jako vlivný šéf Česko-čínské obchodní komory a zprostředkoval nedávné investice CEFC v Česku.

Pročínské postoje vadí opozici

Političní činitelé ČSSD to ale v pondělí slízli od opozice za bratříčkování se se státem, který v takové míře porušuje lidská práva.

„Není pravda, že ‚vlezdoprdelství‘ vůči Číně pomůže českému zahraničnímu obchodu,“ kritizoval v pondělí na prestižní konferenci Forum 2000 Karel Schwarzenberg (TOP O9).

„To je národ, který několik tisíc let velmi úspěšně obchoduje v Asii a Pacifiku, a to, že bude náš obchod úspěšnější, když budeme vstřícnější, je pouhá iluze,“ prohlásil Schwarzenberg na adresu Číňanů.

Přednášet se bude i o exportu do Indie

Hned po odchodu z veletrhu navíc prezident Zeman odletěl z tuřanského letiště na návštěvu Ázerbájdžánu - další země kritizované za porušování lidských práv.

Na Foru 2000 zahraniční politiku představitelů státu kritizoval i předseda ODS Petr Fiala. „Poklonkování a padání na kolena nám nepomůže v hospodářských zájmech,“ tvrdí.

Politici ČSSD debatovat nepřišli. Premiér Sobotka si totiž v tu dobu na brněnském výstavišti procházel stánky jednotlivých vystavovatelů. A řada z nich chce do Číny vyvážet.

V úterý od 10 do 12 hodin tak zájemce například čeká Česko-čínský seminář o rozvoji obchodní spolupráce. Přednášet se však bude také o exportu do Indie, Thajska a Jižní Korey.