(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Surý, MF DNES

Studenti Cyrilometodějského gymnázia skládali maturitu nejlépe v kraji

  • 9
Cyrilometodějské gymnázium v Brně patří mezi deset nejlepších škol v Česku, jejichž studenti skvěle zvládli státní maturitu, a na jihu Moravy dokonce zaujímá první příčku. Jenže rozdíly jsou těsné. O zveřejnění šesti nejlepších škol v kraji, tří gymnázií a tří učilišť, rozhodovalo jen pár bodů.

Ministerstvo školství sestavilo pro každý kraj žebříček šesti nejlepších škol, jejichž názvy i výsledky zveřejnilo. Pouhých pět bodů v celkovém skóre podle něj chybělo Obchodní akademii v Blansku, aby se stala ve státních maturitách nejúspěšnější střední odbornou školou na jihu Moravy.

Jak dopadli ostatní? Nikdo neví. Kompletní žebříček se totiž zveřejňovat nebude. "Docházelo by k dezinterpretaci a data by mohla být zneužita třeba v konkurenčním boji," uvedl Petr Habáň, mluvčí společnosti Cermat, která státní maturity připravila.

Nejúspěšnější

Gymnázia

1. Cyrilometodějské gymnázium, Lerchova, Brno
(skóre 216, pořadí 5)

2. Gymnázium, Šlapanice
(skóre 208, pořadí 13)

3. Klasické a španělské gymnázium, Vejrostova, Brno
(skóre 187, pořadí 39)

Střední odborné školy

1. Střední odborná škola pedagogická, Lerchova, Brno
(skóre 165, pořadí 246)

2. Obchodní akademie, Kotlářská, Brno
(skóre 162, pořadí 293)

3. Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola, Nad Čertovkou, Blansko
(skóre 160, pořadí 314)

První údaj v závorce udává skóre za státní maturitu, nejvyšší může být 238. Druhé číslo je pořadí školy v celostátním žebříčku.

Zdroj: ministerstvo školství

Většina si vybrala těžší variantu, říká ředitel nejlepší školy v kraji

V "top trojce" gymnázií ovšem chybí ta, která mají dlouhodobě pověst prestižních škol. Například Gymnázium Matyáše Lercha či Gymnázium Brno na třídě Kpt. Jaroše, kde vystudovali například spisovatelé Karel Čapek nebo Milan Kundera.

Přeskočilo je šlapanické gymnázium, Klasické a španělské gymnázium v Bystrci a církevní Cyrilometodějské gymnázium v Brně.

"U společné, státní části jsme dopadli velmi dobře. Do žebříčku se musel nejspíš započítat i výsledek naší ústní školní části," míní Pavel Boucník zástupce ředitele gymnázia na třídě Kpt. Jaroše. Právě při školní části tam totiž neprošlo maturitou devět studentů. "Maturitu přeci nemůžeme dát zadarmo. Student musí ukázat, že umí," uvedl Boucník.

Ani ředitel Gymnázia Matyáše Lercha Petr Kovač žebříčku příliš nerozumí. "Těžko říct, jak byl sestavován," uvedl. Na jeho škole totiž měli studenti převážně jedničky a dvojky.

Brněnskou špičkou je však Cyrilometodějské gymnázium, které dokonce obsadilo pátou příčku v celorepublikovém hodnocení. "Je to tím, že jsme byli na maturitu dobře připraveni. Většina našich studentů si vybírala těžší variantu," uvedl ředitel Cyrilometodějského gymnázia a Střední odborné školy pedagogické Jiří Haičman.

Podle něj už skvěle dopadly jen samotné podzimní generálky. "Navíc jsou naši absolventi úspěšní u přijímaček na vysoké školy. Každý rok se všichni dostanou. Je pravidlem, že i na více škol u nás, ale i v zahraničí," dodal ředitel.

Je třináctá nejlepší v zemi. Politici ji chtěli zavřít

Stejně dobře si vedlo šlapanické gymnázium. Právě v této škole chtěli jihomoravští radní zrušit od září primu. To by vedlo k postupnému zániku celé školy.

"Ukázalo se, že jsme skutečně dobrou školou a osmileté gymnázium je u nás velmi úspěšné. Pedagog studenty za osm let dobře zná a může je i individuálně rozvíjet," pochvalovala si ředitelka Hana Richterová.

Dobře si stály i střední odborné školy. Například Obchodní akademie na ulici Kotlářská je v celé zemi z 1 424 škol na 293. místě. "Za úspěchem stojí výběr studentů. I v dnešní době máme z čeho vybírat," dodal tamní ředitel Jaroslav Honza.

Nemyslí si však, že by jim umístění nahnalo do lavic více studentů. "Bude pěkné mít tuto informaci na stránkách, ale je to jen jeden jediný výsledek. Uvidíme, jak si budeme stát v dalších letech," dodal ředitel Honza.