Zbytky cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps ve Francii.

Zbytky cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps ve Francii. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Studenty čeká pěší pouť po klášterech, mají pak lépe rozumět památkám

  • 1
Diplomové práce nemusejí vznikat jen v dusných knihovnách, ale třeba i s krosnou na zádech a puchýři na nohách. Studenti dějin umění Masarykovy univerzity vyrazí v jarním semestru na pouť napříč Francií a navážou tak na cesty, které v 11. až 13. století podnikali tehdejší poutníci.

„Chceme se tak trochu vrátit do středověku a vnímat památky a krajinu, do které je objekt zasazen, zpomaleným poutnickým rytmem,“ vysvětlil vedoucí projektu Ivan Foletti. Výprava deseti studentů z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity ponese název Migrating Art Historians, tedy Stěhovaví historici umění.

Skupinka by měla vyrazit v březnu a na toulkách strávit celkem čtyři měsíce. V pravidelném intervalu je čeká několik třítýdenních pochodů, které po vzoru středověkých cestovatelů proloží stejně dlouhými pobyty v klášterech. Tam budou zpracovávat cestou nasbírané materiály.

Možnost pozorovat umělecké objekty za pochodu by jim měla pomoci porozumět památkám novým způsobem. Trasa povede například přes města plná zejména sakrálních skvostů – Lyon, Fleury nebo Rennes. Studenti budou během pouti sepisovat své diplomové práce zaměřené na francouzské památky, zároveň vznikne i kolektivní vědecká publikace.

Zahrne také texty odborníků, s nimiž se po cestě setkají. Jejich přednášky prostřednictvím on-line přenosů uvidí i kolegové v Brně.

Dnes jsme zvyklí se dívat na věci jen rychle, říká šéf projektu

Kontakty na světové experty získal vyučující Ivan Foletti díky svému působení na evropských univerzitách. Vzniknout by mělo také dvanáct krátkých tematických filmů z poutě, které tvůrci umístí ke zhlédnutí na YouTube. Jejich kvalitě může pomoci v úterý spuštěná finanční sbírka na technické vybavení přes web indiegogo.com.

„Pokud by se vybralo málo, prioritou bude akademická rovina. Proto peníze použijeme primárně na účely přednášek a výuky v klášterech,“ uvedla absolventka semináře dějin umění Ivana Molnárová, jež se podílí na přípravách projektu. Účastníci ale doufají, že se podaří finančně pokrýt i série videí pro veřejnost.

Projekt by tak měl přinést užitek nejen odborníkům, ale i běžným lidem. Představí jim nový způsob vnímání starých uměleckých objektů. „Dnes už jsme totiž zvyklí dívat se na věci jen rychle a zblízka,“ uvedl Foletti.

Přípravy cesty odstartovaly už začátkem tohoto roku. Práce přibylo před létem, kdy začala komunikace s jednotlivými kláštery. Důležitá bude pro výpravu podpora z České republiky i v budoucnu.

„Je třeba organizovat výjezdy za studenty do Francie. Vždy, když zastaví v klášteře, přijede za nimi tým lidí – kameramani, vyučující a další,“ vysvětlila Molnárová. Zároveň by se měl v Brně zpracovávat již natočený materiál.