Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Studenti vytvořili web pro uštvané rodiče. Nabízí ověřené hlídání

  • 4
Zajít si na večeři nebo si prostě jen tak odfrknout je pro rodiče s malými dětmi potíž. Pomoci jim teď může projekt Hlídačky.cz tří brněnských informatiků.

Student informatiky na brněnské Masarykově univerzitě Petr Šigut se jednoho rána probudil a uvědomil si, že výsledkem jeho randění jednou může být dítě.

Představa, že o ně bude muset nepřetržitě pečovat, ho "trochu vyděsila", jak sám říká. A tak dostal nápad založit webovou službu, která by rodičům jednou za čas umožnila trochu si odpočinout.

Po roce má Šigut vysokoškolský diplom a společníky Davida Hrachového a Václava Kunu, kteří do podnikání jménem Hlídačky.cz hned po škole šli s ním na plný úvazek.

"Sdružujeme na webu zhruba devět stovek hlídaček připravených postarat se o děti nejenom v Brně, ale i v Praze, Ostravě, Plzni a Olomouci. A plánujeme další rozrůstání," vykládá dnes odhodlaně.

Hlídačky mají praxi a reference

1. Vzpomenout si, že by nebylo špatné večer zajít do kina.
2. Zapnout počítač.
3. Na internetové stránce najít vhodnou chůvu podle referencí či společných známých.
4. Nechat si od najaté studentky hlídat malé děti.
5. Relaxovat.

Zhruba tak v bodech funguje služba, kterou stvořili. Šigut občas slýchá pochybnosti, jak mohou informatici rozumět hlídání dětí a uspět na trhu, kde působí desítky agentur, které se zabývají tím samým.

"Děti nehlídáme my, ale hlídačky s velkou praxí. My jen zajišťujeme, aby lidé, kteří hlídání potřebují, chůvu našli. Vždycky a na jednom místě," vysvětluje Šigut, který však slovo chůva nemá rád. Podle něj zavání 19. stoletím a jeho tým vytváří hlídání století 21.

Vystudovaní programátoři dali dohromady sofistikovaný systém, který umožňuje rodičům vybrat tu nejvhodnější osobu, které mohou na čas svěřit své dítě. Volit je možné podle tří kritérií.

Každá hlídačka má na svém profilu recenze od rodičů, kteří ji už využili. Navíc se stačí ke službě přihlásit přes sociální síť Facebook a web sám ukáže, jestli rodiče nemají s chůvou společné přátele, kterých je možné se zeptat na reference.

Identitu a třeba i adresu domova adeptek na hlídání navíc ověřuje speciální nezisková služba MojeID.

V Brně se registrovalo 137 hlídaček

"Lidé samozřejmě mají navíc možnost se s hlídačkou nejprve setkat v kavárně nebo ji vzít s dítětem na procházku," přibližuje Šigut.

Dočasným pečováním o děti se zatím pod hlavičkou služby zabývají hlavně studentky.

"Jsem studentka pedagogické fakulty v Olomouci. Mé zkušenosti s dětmi jsou bohaté, hlavně díky hlídání dětí z rodinného kruhu. Díky školní praxi jsem si také mohla vyzkoušet hlídání dětí přímo ve školce," píše o sobě v profilu například Denisa. Za hodinu hlídání chce 70 korun. Jen v Brně má dalších 136 kolegyň.

Služba je zatím zdarma a jednotlivé hlídání už se domlouvá bez prostředníka přímo s konkrétní hlídačkou.

"Až se to zaběhne, plánujeme předplatné. Rodič si zaplatí členství třeba na půl roku dopředu a bude mít přístup k celé databázi," dodává Šigut.

Momentálně má služba zhruba čtyři nové objednávky denně.

"Jsem rád, že nepracuji v nějaké velké technologické korporaci a nemusím dělat věci, kterým nevěřím. U Hlídaček.cz jsem si naprosto jistý, že mají smysl. A jestli mimo to nechutně zbohatneme, je to taky plus," směje se čerstvý absolvent Šigut.