Na jižní Moravě jsou kvůli vyššímu množství turistů a bohatých manažerů například dražší ceny v kavárnách a restauracích. (Ilustrační snímek)

Na jižní Moravě jsou kvůli vyššímu množství turistů a bohatých manažerů například dražší ceny v kavárnách a restauracích. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na jižní Moravě se žije hůř než jinde. Alespoň podle studie

  • 167
Úředníci, ale i učitelé či vysokoškoláci se v průměru mají v Jihomoravském kraji skoro nejhůře v Česku. Mají sice vyšší platy, ty ale trumfnou nadprůměrné ceny zboží a služeb. Vyplývá to z nejnovější studie IDEA-CERGE.

Lukáš Novotný je původem z Ústí nad Labem. Zrovna ale v Brně studuje ekonomii. Že pro něj bude díky vyšším platům výhodné zůstat v Jihomoravském kraji i po studiu? Omyl. Pokud se bude chtít mít co nejlépe, měl by se naopak vrátit zpět do Ústeckého kraje. Za svůj tamní plat si toho ve svém rodišti totiž koupí o pětinu více.

I to vyplývá ze studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA-CERGE), kterou má MF DNES exkluzivně k dispozici. Životní úroveň lidí totiž odborníci nezkoumali jen podle výše platů, ale peníze porovnávali také s tím, jak je v jednotlivých krajích draho.

Jak jsme na tom

Nominální mzda a mzda přepočtená na cenovou hladinu v % z republik. průměru:

Vysokoškoláci
Zlínský kraj 81,5 %, 82,7 %
Jihom. kraj 91,4 %, 89,3 %
Praha 131,2 %, 111,0 %

Bez maturity
Praha 111,2 %, 93,6 %
Jihom. kraj 94,9 %, 92,2 %
Stř. kraj 108,1 %, 107,1 %

Státní správa
Praha 110,6 %, 93,0 %
Jihom. kraj 96,0 %, 93,3 %
Vysočina 99,0 %, 105,8 %

Školství
Praha 100 %, 83,9 %
Jihom. kraj 98,1 %, 95,1 %
Úst. kraj 104,8 %, 112,9 %

Důchodci
Praha 106,8 %, 89,4 %
Jihom. kraj 98,8 %, 95,6 %
Úst. kraj  99,2 %, 106,6 %

Zdroj: IDEA CERGE-EI

„Výraznou část mzdového náskoku Jihomoravského kraje ruší právě vyšší cenové hladiny,“ říkají autoři studie Matěj Bajgar a Petr Janský. Zjistili, že ceny jsou v kraji v porovnání s průměrem republiky vyšší zhruba o pět procent.

Brno je tak sice město, do kterého se už za pár týdnů se začátkem semestru nahrne na 80 tisíc vysokoškoláků, vysokoškolsky vzdělaní zaměstnanci jsou na tom ale na jižní Moravě hned po Zlínském kraji nejhůře z celé republiky.

Tady si totiž za svůj plat koupí o desetinu méně, než je republikový průměr. Ideální je pro ně stěhování do Prahy. Tam podle studie naopak desetinu navíc oproti průměru v práci dostanou.

Na jižní Moravě se ale podle studie mají téměř nejhůře z celého Česka i úředníci či učitelé. Hned po Praze. Kvůli celostátně stejným tabulkovým platům, které nezohledňují zdejší vyšší ceny. Vyslovenou prohrou je pak nemít na jižní Moravě maturitu. Takoví zaměstnanci tu vyžijí dokonce nejhůře v republice.

A vyšší ceny tlačí také na důchodce. I když jak na Ústecku, tak i v Jihomoravském kraji pobírají v průměru přibližně 11 tisíc korun, což je i průměr Česka, v kraji na západě republiky si za důchod pořídí o více než desetinu více.

„Aby naši klienti ušetřili, jezdí do Rakouska, kde nakupují ovoce, zeleninu, čisticí prostředky, poslední dobou i auta. Důchodci se snaží uspořit na všem. Musí počítat každou korunu, aby si mohli koupit oběd a nechat si ho dovézt až domů,“ konstatovala ředitelka břeclavské společnosti Remedia Plus Jarmila Pěčková, která o důchodce pečuje.

Ceny zvyšují turisté a dobře vydělávající manažeři

A proč jsou na jižní Moravě vyšší ceny než například ve Zlínském kraji? Do určité míry za to mohou turisté či vrstva dobře vydělávajících manažerů a podnikatelů. „Cenovou hladinu táhnou nahoru především nájmy a služby jako třeba kadeřnictví či restaurace,“ zdůvodňuje ekonom Bajgar.

Zboží, které lze převážet, Jihomoravané podle ekonomů pořídí za přibližně stejné peníze jako lidé z jiných krajů. Někteří analytici navíc poukazují ještě na jedno krajské specifikum, které statistikám za celý kraj také příliš nepomáhá.

„Dlouhodobě na ně negativně dopadají údaje za relativně slabší okresy, jako je Hodonín a Znojmo. Právě v těchto dvou oblastech se nezaměstnanost pohybuje nad 10 procenty. O moc lepší situace přitom není ani na Břeclavsku. Důvodem nepříznivého vývoje právě v těchto okresech je jejich přílišná závislost na zemědělství či lesnictví, což jsou obory navíc spojené s podprůměrnými platy,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

Že by ale kraji hrozil kvůli zjištěním IDEA-CERGE hromadný odliv obyvatel, označují sami ekonomové za sci-fi. Jihomoravané, i Češi obecně, se za prací příliš nestěhují. Například v roce 2013 se počet obyvatel kraje podle údajů Českého statistického úřadu naopak zvýšil o 1 400 lidí. Polovina z nich se přistěhovala.

„Z Brna nechci. Myslím, že poměrově platy a životní náklady tu nejsou tak špatné,“ potvrdila například čtyřiadvacetiletá produkční Irena Varaďová.