Jižní Moravu letos trápí velké sucho. Ilustrační snímek

Jižní Moravu letos trápí velké sucho. Ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Pršelo, ale málo. Sucho trápí hlavně Znojemsko, zemědělci čekají ztráty

  • 1
Jižní Moravu trápí sucho. Deště z tohoto týdne nepomohly, muselo by pršet déle. Zemědělci, i když ne všichni, už počítají ztráty na polích. A vodohospodáři zapisují podprůměrné průtoky v řekách.

Stupeň číslo pět. Extrémní sucho. To je základní informace z mapy aktuálního stavu sucha v republice, již zveřejňuje web Intersucho.cz. A taky to, že na jižní Moravě je na tom nejhůř Znojemsko. Situace není lepší ani okolo Dyje, Svratky a Litavky, nejvyšší – pátý – stupeň sucha platí také na celém toku řeky Moravy.

Po dlouhém suchém a teplém období přišly sice tento týden deště a bouřky, podle Petra Hrušky z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického úřadu to ale nestačí.

„Aby se vláha dostala do normálu, muselo by napršet 30 až 60 litrů vody na metr čtvereční. Déšť by ale musel být dlouhodobější a slabší, nikoliv krátký a přívalový,“ vysvětlil meteorolog. Dodal, že tento týden napršelo nejvíc v pondělí – místy až 70 milimetrů srážek.

Miroslav Trnka z vědeckého pracoviště CzechGlobe pro výzkum globálních změn viní z letošního sucha mírnou zimu a suché a teplé jaro.

Dyje má málo vody

Například na Dyji stav sucha v současnosti není. Neznamená to však, že vody v řece je dostatek. „Průtok je dlouhodobě pod normálem. Aktuálně dosahuje Dyje pod Novými Mlýny pouze 45 procent průměrného červencového průtoku,“ uvedla Gabriela Tomíčková, mluvčí Povodí Moravy.

Suchem trpí i vegetace. „Nejhůře je na tom většina okresu Znojmo. Nasycenost půdního profilu je tam pod 30 procenty,“ uvedl Trnka. Přesto jsou prý na tom některé oblasti lépe, než odborníci čekali – například Břeclavsko a Hustopečsko.

Někteří zemědělci letos čekali horší úrodu. „Zatím jsme příjemně překvapeni, propady nejsou tak zlé,“ řekl Zdeněk Rechtik, předseda družstva v Olbramkostele.

Spokojený je i František Slezák, který vede družstvo v Sebranicích u Blanska. „Výnosy z řepky máme vyšší než loni,“ potvrdil. Má však obavy z deště. „Ještě jsme nezačali sklízet obilí. Teď je rozhodující období, nesmí moc pršet. Kdyby tři dny po sobě napršelo 20 milimetrů, pšenice by ztratila dusík a pekařskou kvalitu. Nemohli bychom ji pak prodávat jako potravinu, ale jako krmivo,“ vysvětlil Slezák.

Úroda až o 30 procent nižší

Jinde už však suché počasí na polích nadělalo škody. „V Jiřicích máme až o 40 procent míň pšenice, na Starém Petříně jsme zatím přišli o 10 procent úrody,“ říká agronom Jan Luic z družstva Starý Petřín u Vranova nad Dyjí. Třicetiprocentní ztrátu hlásí i Bulhary. „Oproti loňsku máme úrodu nižší o 1,2 tuny,“ stěžuje si předseda družstva Antonín Osička.

Podle předsedy jihomoravské agrární komory Václava Hlaváčka je předčasné hodnotit ztráty. „Žně jsou teprve v půlce, navíc je teď přerušily deště. Předpokládáme, že oproti loňsku bude úroda o 35 procent nižší,“ uvedl Hlaváček.

Vinaři si na počasí nestěžují. „Vinná réva má hluboké kořeny, i desetimetrové. Vodu si najdou vždy. Víc než sucho nám dělají starosti choroby. Teplé počasí hroznům spíš prospívá,“ vysvětlila Pavlína Krapáčová z vinice Šobes.

Smutní chodí zatím z lesa kvůli suchu houbaři. „Letošní rok je tragédie, houby nejsou nikde. Doufám ale, že po tomto týdnu konečně začnou růst,“ dává naději Jiřina Hrabáková z brněnského mykologického klubu.

Týden požárů

Suché a velmi teplé počasí napomohlo i několika požárům. Jenom za minulý týden jihomoravští hasiči hasili 21krát hořící polní porosty a trávu. „Ve třech případech hořel i žací stroj. Nejvyšší škodu, 40 tisíc korun, nadělal požár kombajnu v obci Dyjákovice,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Příkaský.

Dalších sedm požárů vzniklo jenom za toto pondělí. K nejvážnějšímu z nich vyjížděli hasiči do Staroviček na Břeclavsku, zavinila ho technická závada.

„Stroji se kvůli ohni uvolnilo kolo, samovolně se valilo dolů po poli a zapalovalo další obilí. Vyšetřovatel odhadl škodu na čtyři miliony korun,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška (o požáru u Staroviček čtěte zde). Díky dešti teď zase požárů ubylo.

Následující dny a příští týden by měly přinést teplé letní, ale nestabilní počasí. „Někde se mohou objevit přeháňky a bouřky,“ řekl meteorolog Petr Hruška.