Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Jihomoravané se chtějí brát ve vinicích. Kvůli seriálu Vinaři

  • 7
Svatba na radnici, okázalá výzdoba a v pozadí hrající hudba z přehrávače? To už Jihomoravany nebaví. Stále více jich touží tento slavnostní okamžik strávit ve vinohradu. Reklamu tomu udělal televizní seriál Vinaři.

Brňanka Marie Šotkovská založila agenturu weWine, která se specializuje právě na pořádání svateb mezi vinnou révou. Top cílem je jednoznačně Pálava. „Snoubenci chtějí ven. Svatba v sálu je většinou strohá a neosobní,“ vychází ze svých zkušeností Šotkovská.

Zákazníků jim stále přibývá. Není to ale pouze tím, že svatba na úřadě už není módní. Podle Šotkovské si mladí lidé hledají cestu k vínu.

Nejvíce táhne Mikulovsko. Kvůli atmosféře

„K tradicím na Moravě už zdaleka nepatří jenom hody. Vznikají tady další sofistikované akce, které jsou propojené právě s vínem. Sama jsem se podílela na organizaci třeba Špilberk Food Festivalu, který mezi ně patří. Navíc se víno stává součástí zdravého životního stylu. Je zdravější než kterékoli jiné pití. Nemá vysoký obsah alkoholu jako kdejaký panák, jenž navíc obsahuje velké množství cukru a zatěžuje organismus. Pivo je zase moc kalorické. Říká se přece: dejte si dvojku vína denně, to vám udělá dobře na srdce,“ vysvětlila organizátorka svateb, proč mladí snoubenci tíhnou k vinohradu.

Agentura spolupracuje s vinařstvími Sonberk, Lahofer, Hanzel a Červinka. Na přání zákazníka ale dokážou slavnostní den zařídit také jinde.

„Nejvíce táhne Mikulovsko. Má nezaměnitelnou atmosféru. Sama jsem procestovala vinice ve Francii a Itálii, ale nejde to srovnat. Hlavně ten pocit, když jdete a pořád čekáte, že se někde objeví hladina moře. Pořádali jsme ale také svatby na Znojemsku, ovšem pro rodáky, kteří nyní žijí v Praze,“ podotkla Marie Šotkovská.

Inspirace přišla i z Ameriky

Reklamu Pálavě a vínu udělal podle Šotkovské seriál Vinaři. A také časopisy, které píší o svatbách. „Jako inspirace jsou tam obřady třeba z USA, kde se berou lidé často venku. Klidně ve stodole – a našim nevěstám se to líbí,“ míní.

Organizovat svatbu ve vinohradě ale není vůbec snadné. Zrádné počasí dokáže zkazit i do detailu promyšlený a zařízený den. Šotkovská si proto vede záznamy o počasí.

„Třeba v srpnu o víkendech téměř neprší, proto jsme v tomto měsíci měli více zakázek než v červenci. Kolega dělá vinařské akce a taky si dělá záznamy. Potom je další rok srovnává. Když se podíval zpětně, tak to opravdu sedí. Vím, meteorologové by si asi klepali na čelo,“ pousmála se koordinátorka.

Dojetí se nedá ubránit, řekla organizátorka

Starosti jí dokáže udělat taky horko. „Třeba jsem hodinu a půl chladila v autě květiny, aby do obřadu vydržely,“ zavzpomínala Šotkovská.

Přestože organizuje desítky hostin ročně, pořád ji svatební atmosféra dojímá. Například když zajišťovala svatbu pro armádního pilota, kterému po obřadu prolétly nad hlavou stíhačky.

„Tomu dojetí se nejde ubránit,“ svěřila se mladá žena. Často během tohoto hektického dne sama uklidňuje snoubence. „Stává se, že se mezi sebou dohadují, co jak má být. Tak řeknu svůj názor, oni souhlasí a je to vyřešené,“ říká svatební koordinátorka.