VIDEO: Do Brna přivezli skvost. Drahokamy osázenou svatováclavskou korunu

  • 0
Na hrad Veveří v pátek dorazila za přísných bezpečnostních opatření a pod policejním dohledem vzácná kopie svatováclavské koruny. Zapůjčila ji správa hradu Karlštejn. Kopie jedinečného skvostu uvidí o víkendu lidé hned na dvou místech jižní Moravy, ve Valticích jsou k vidění korunovační klenoty významných světových říší.

Váží téměř dvě a půl kila, zdobí ji 29 perel a 96 drahokamů, mimo jiné také jedny z největších safírů na světě. Vzácnou kopii svatováclavské koruny si mohou zájemci prohlédnout v sobotu od 9:30 do 16 hodin a v neděli až do 17 hodin v prostoru břitové věže hradu Veveří, vstupenka vyjde na 90 korun.

„Svatováclavská koruna je nejstarší a nejvýznamnější součástí českých korunovačních klenotů, její cena je nevyčíslitelná, a proto i tato kopie je velmi cenná a není zveřejňována její hodnota,“ říká Lukáš Kunst, zástupce kastelána Karlštejna, který má převoz na starosti.

Repliku vyrobila v roce 1998 Umělecká škola pro zpracování drahých kovů v Turnově pod dohledem profesora Jaroslava Prášila.

Královské skvosty také ve Valticích

Další kopie svatováclavské koruny bude od soboty vystavena na zámku ve Valticích. Expozice Zlato císařů a králů umožní lidem vůbec poprvé v České republice na jednom místě zhlédnout třicet originálů a vynikajících kopií korunovačních klenotů významných říší Evropy, Asie a Afriky.

„Exponáty jsou zapůjčeny z nejslavnější světové sbírky korunovačních klenotů, jež je trvale umístěna v trezoru firmy Juweliere Abeler ve Wuppertalu na západě Německa a je veřejnosti nepřístupná,“ vysvětluje valtický kastelán Richard Svoboda.

Valtická expozice

Expozice na zámku ve Valticích potrvá od soboty 30. dubna až do 2. října, základní vstupné vyjde na 190 korun.

K vidění bude kromě té svatováclavské například také koruna Svaté říše římské, rakouská císařská koruna Rudolfa II., svatoštěpánská koruna Uherského království, proslulá Železná koruna Lombardie, koruna francouzského krále Ludvíka XV., císařská koruna Napoleona I., britská imperiální koruna, dále koruna Siamského království, originál dalajlámovy domácí koruny, koruna etiopského císaře Menelika II. a řada dalších.

Druhou část expozice tvoří výstava více než 120 originálních uměleckých památek starověké a středověké Číny. Tyto poklady budou mít na zámku ve Valticích dokonce světovou premiéru. Doposud nevystavené a veřejnosti neznámé artefakty pocházejí z pravděpodobně nejkrásnější soukromé sbírky čínského umění v České republice.

Výstava dokumentuje význam starověké Číny

Expozici bude tvořit zlatý poklad císařské dynastie Tchang vládnoucí mezi lety 618 až 907, zlatá koruna neznámé královny z 8. až 9. století, mistrovsky provedené a bohatě zdobené bronzové nádoby, čínské starověké zbraně včetně nádherně zdobených generálských mečů, autentické řezby v nefritu a další.

Předměty pocházejí z dlouhého období od 5. tisíciletí před Kristem až do 10. století našeho letopočtu a představeny budou v několika navzájem na sebe navazujících segmentech.

„Výstava bude na základě prvotřídních artefaktů světové úrovně dokumentovat význam starověké Číny jako centra vyspělé svébytné kultury. Ta po tisíce let formovala hospodářský a politický vývoj východní a jihovýchodní Asie a v průběhu starověku a středověku byla nejednou postavena do role vůdčí lidské civilizace vůbec,“ poznamenává Svoboda.