Poničený symbol Brna

Poničený symbol Brna | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Symbolem Brna je dračice, její oprava půjde do tisíců

  • 7
Brněnský drak, nedílný symbol a památka jihomoravské metropole, kterého v neděli odpoledne poškodil neznámý vandal, je vlastně dračicí. "Jedná se o preparovanou a vycpanou samici aligátora," potvrdil Zdeněk Vácha z brněnského památkového ústavu.

Vypreparované tělo zvířete vyplnila sádra a zpevnila kovová konstrukce. Jako symbol visí spolu s brněnským kolem v průjezdu Staré radnice pravděpodobně od počátku 17. století.

"Není přesně zjištěno, jak starý je současný drak a kolikátý kus už v průchodu visí. S určitostí můžeme říct, že se v průjezdu objevil v 17. století," řekl Vácha.

Nad historií draka se vznáší otazník. "Existuje několik legend, které se snaží jeho původ osvětlit," popsal Vácha.

Křižáci, sultán a příšera z jeskyně

Podle některých informací se drak do Brna dostal díky křižákům. Některé legendy zmiňují, že ho radní dostali darem od tureckého  sultána, podle jiných zase drak žil v temné jeskyni poblíž řeky Svratky.

Brněnský drak

"Může být pravdivá i legenda, která vypráví o tom, že se aligátor do Brna dostal díky Benátským kupcům. Ti ho měli přivézt až z povodí Amazonky," podotýká Vácha.

První zmínky o brněnském drakovi se objevují již od 11. století, další až o pět set let později v 16. století, kdy se opírají o historické důkazy v podobě záznamů a účtů "o údržbě draka".

"Existuje několik účtenek za nejrůznější rekonstrukce brněnského draka. Toho museli v historii několikrát doopravovat, vysušovat, vykuřovat nebo i odčervovat," dodal Vácha.

Práci budou mít muzejníci

O současnou rekonstrukci draka, jemuž neznámý pachatel poničil přední tlapy, se postará brněnský magistrát. Město má již několik let uzavřenou smlouvu s Moravským zemským muzeum v Brně. Právě jeho pracovníci provádí údržbu symbolu Brna.

Poničený symbol Brna

"Už dřív jsme museli drobné části draka ze sádry dodělávat, nikdy ne v tak velkém rozsahu, jako bude tato oprava," dodal ředitel Moravského zemského muzea Petr Šuleř.

Oprava zničeného draka by měla stát 20 až 30 tisíc korun. Pracovníci muzea na drakovi začnou pracovat hned, jak se oteplí.