VIDEO: Tanky pomáhají přírodě, rozrývají půdu pro vzácné rostliny

  • 14
Byly sestaveny jako ničivá zbraň, na Načeratickém kopci kousek od Znojma však tanky pomáhají přírodě. Některé vzácné druhy rostlin a živočichů totiž potřebují ke své obnově a zachování neustálé narušování terénu.

Dřív k tomu pomáhala činnost armády při výcviku, v dnešních podmínkách se musí přírodě pomoci jinak. Právě k tomu poslouží pětiletý projekt Military LIFE for Nature, z pěti projektových lokalit jsou na Znojemsku tři.

„Takové silné zastoupení znojemských lokalit je výsledkem několika faktorů: na základě dřívějších průzkumů jsme vybírali nejcennější lokality v teplých oblastech a zaměřili jsme se na ty, které nejvíce potřebovaly zvláštní péči. Takovéto oblasti nejsou jinde než na Znojemsku,“ vysvětlila Markéta Dušková z organizace Beleco, která dlouhodobě působí v oblasti ochrany přírody.

Konkrétně na Načeratickém kopci tanky pomáhají pečovat o suché trávníky, zlikvidují také souvislé křoviny a akáty na osmačtyřiceti hektarech. Tím se vytvoří podmínky pro evropsky významné druhy, jako je přástevník kostivalový a koniklec velkokvětý.

„Dohromady za dva dny najedou pásové stroje asi 720 kilometrů,“ vypočítala vedoucí projektu Marta Kotecká Misíková.

Dílo dokonají kopyta

Tanky „poryjí“ Načeratický kopec dvakrát ročně, zajistí hlavní rozrušení povrchu. Dále se o lokalitu postarají kozy a ovce, které se tu budou pást.

Beleco chce ukázat, jak jsou opuštěné vojenské prostory z přírodovědného hlediska významné. Výsledky ale turisté neuvidí hned, obnova přijde postupně. Lokality zarůstaly 20 let, poté co je vojáci v 90. letech minulého století opustili.

Kromě toho Beleco pomáhá také u Mašovic a na Havranickém vřesovišti. Tady se budou pást divocí koně a znovu se sem také naženou kozy a ovce.

„Každý způsob je užitečný, každý vede k trochu jiné biotopové mozaice. V projektu chceme ukázat tři odlišné přístupy, každý z nich má své výhody a nevýhody. Z našich zkušeností mohou čerpat další následovníci. Ideální je kombinace více různých typů, jako se o to snažíme na Načeratickém kopci,“ vysvětlila Dušková.

Konkrétně u divokých koní se zbrzdil termín jejich příjezdu, v Podyjí se měli pást už začátkem jara (psali jsme zde).

„Je to velice složitý proces obsahující mnoho administrativních úkonů, stále probíhají jednání a stavba ohrad. Je potřeba zajistit veškerá povolení na lokalitách i pro zvířata do začátku teplého počasí, protože je důležité pro pohodu poníků jejich převoz orientovat do chladnějšího počasí, aby z cesty byli stresováni pokud možno co nejméně,“ uzavřela Dušková.