V Brně začaly pod pod hlavičkou City Taxi jezdit nové žluté dodávky určené

V Brně začaly pod pod hlavičkou City Taxi jezdit nové žluté dodávky určené především důchodcům. | foto: Citi Taxi

Taxikáři v Brně nakoupili speciální auta, chtějí vozit důchodce

  • 13
Brněnští taxikáři přijíždějí s novinkou. Od tohoto týdne jezdí ve městě pod hlavičkou City Taxi nové žluté dodávky určené především důchodcům.

"V poslední době vozíme hodně starších lidí, o taxíky je zájem. Vymysleli jsme tuto službu, protože podobnou nikdo neprovozuje," přibližuje David Dostál, majitel City Taxi Brno.

Kvůli horké novince nakoupila jeho firma také nová auta. Důvod je jednoduchý. Nové vozy jsou prostornější, vyšší a mají namontované invalidní rampy. "Starší člověk do nich mnohem lépe nasedne," vysvětluje Dostál. Zatím je jich jen pár, brzy ale budou přibývat.

Cena jízdy podle Dostála není nijak výhodnější, ale už teď firma jedná o tom, že by využila slevového systému Senior pasů. "Určitě budeme také jednat s magistrátem, jestli nebude mít zájem o nějakou dotaci téhle služby, která by mohla být pro seniory výrazně výhodnější," vysvětluje svůj záměr Dostál.

Peníze by mohl uvolnit i Jihomoravský kraj. "Kraj podporuje řadu projektů pro seniory. Individuální žádosti o dotace jsou posuzovány případ od případu odborem sociálních věcí a rodinné politiky," vzkázal hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Nápad s pohodlným taxíkem, který by zavezl babičku na zdravotní středisko, se líbí i Brňance Kateřině Králové. "Samozřejmě velkou roli by hrála i cena. Kdyby měla cestu na Senior pas levnější, byla by to skvělá služba pro důchodce," míní mladá žena.

Nejlepší reklama je osobní doporučení

Ekonomové už dopředu předpovídají, že pro podnikatele i firmy bude stále výhodnější vytvářet služby na míru pro starší ročníky, které v následujících letech budou přibývat.

Devět let už v Brně funguje osobní doprava jen pro důchodce a zdravotně postižené. "Máme stálý okruh klientů," říká majitelka Senior dopravy Zdeňka Jonesová Bučková.

Tato služba nemá nijak řvavou reklamu, podle Jonesové Bučkové funguje mezi lidmi hlavně šeptanda. "Když jsou zákazníci spokojení, tak si to mezi sebou řeknou a doporučí nás jiným," míní podnikatelka.

Z Řečkovic do nemocnice u sv. Anny za 150 korun

Její auta nikdo nedotuje, ceny jsou fixní. Například z Řečkovic do nemocnice u sv. Anny dopraví klienta za 150 korun, z Vinohrad do Bohunic o padesátikorunu dráž. Pro dvě osoby je cesta levnější. "Ale také jsme museli zdražovat - kvůli benzinu," říká Zdeňka Jonesová Bučková.

"Taxík" jako službu pro místní důchodce už téměř rok provozují v Rousínově na Vyškovsku. Taxíkem je auto pečovatelské služby a šoférem některá z pečovatelek.

Za symbolickou cenu dopraví zájemce na středisko nebo na kliniku do Vyškova. "Lidé si takovou službu přáli a je využívaná zejména důchodci, kteří jsou sami a nemají, kdo by je odvezl. Autobusem by cestu už sami nezvládli," vysvětluje Jana Vykydalová z rousínovské radnice.