Náladu obyvatelům břeclavského domova důchodců chodí zlepšovat kůzlata.

Náladu obyvatelům břeclavského domova důchodců chodí zlepšovat kůzlata. | foto: Stáj Salma

S důchodci se v posteli mazlí kůzle. Někteří by si ho nejradši nechali

  • 10
Pes i kočka se jako přítulná hebká zvířátka používají k léčebným terapiím už běžně. Ale vzít si do postele kozu? To by asi hned tak někoho nenapadlo. Přesto právě malé kůzlátko pomáhá zlepšit náladu klientům břeclavského domova důchodců.

Alice Čechová, majitelka místní stáje Salma bude s kůzletem za seniory docházet každých 14 dní. „Někteří klienti by nám ji nejradši ani nevrátili,“ říká o měsíční koze Čechová. „Pro většinu starých lidí je to zvíře, které měli doma oni sami, nebo alespoň sousedé. Vzpomenou si na mládí,“ tvrdí.

Na návštěvy v domově seniorů se ovšem nehodí každé zvíře. Kůzlátko musí být malé, odchované na lahvi a zvyklé na lidi. Odrostlá koza už na mazlení není. „Je to opravdu sezonní záležitost,“ dodává Čechová.

Její zvířata vzbudila u starších lidí obrovský ohlas. „Tak velký úspěch jsme ani nečekali. Od pečovatelek jsem zaslechla, že paní, která se víc než dva roky nijak neprojevovala, byla apatická, se teď úplně rozzářila,“ chlubí se výsledky netradiční zvířecí terapie, která naruší seniorům v domově každodenní rutinu.

Psa mohou děti ovládat, pomáhá to jejich psychice

Na dětské oddělení Nemocnice Kyjov se zase pravidelně vrací devítiletý Baron. Není to pacient, ale pes, který pod dohledem canisterapeuta malým pacientům pomáhá při léčbě. Canisterapie, tedy léčebný kontakt nemocného člověka se psem, je zvláště účinná třeba v případě autistů, dětí po úrazu či s nízkým sebevědomím.

„Když to řeknu nehezky, děti psa můžou ovládat. Jejich psychika tak získává na vážnosti a ony si uvědomí, že konečně samy někoho řídí, že je někdo poslouchá,“ vysvětluje jeden z přínosů této terapie Milan Doktor z Canisterapeutického sdružení Jižní Morava.

Ty další vyplývají ze samotné přítomnosti zvířete. Pacienti vnímají Baronovu srst, tepovou frekvenci, dýchání. Díky tomu jsou schopni se rychleji uvolnit.

V hustopečské nemocnici pro změnu pomáhají pacientům kočky. Felinoterapii tady zavedli už před lety. Na oddělení ošetřovatelské péče s nimi dochází vedoucí lékařka Jitka Suská.

„Jsme vlastně venkovská nemocnice, takže řada lidí má kočku doma a je na ni zvyklá. Mnohdy u nás pacienti leží dlouhou dobu, takže toto je pro ně taková připomínka domova. Pro děti to bývá naopak často první setkání s chlupatým zvířetem,“ říká lékařka, která chová sibiřské kočky.

„Ne každá kočka je pro felinoterapii vhodná, vybíráme podle povahy. Víc se kupodivu osvědčili kocouři, kteří jsou mazlivější,“ prozrazuje Suská.