VIDEO: Techniky při kontrole vedení nahradí drony. Testují se u Brna

  • 8
U Ořešína kousek od Brna se v pondělí k obloze vzneslo futuristické létající zařízení. Takzvaný dron, který jeho pilot ovládal na dálku ze země, byl vybavený speciální kamerou. Energetická společnost E.ON celý týden v okolí Brna bude testovat, zda se drony osvědčí při kontrolách jejího elektrického vedení.

Jeho fyzická kontrola je poměrně technicky i finančně náročná. „Naše sesterské společnosti v Německu a na Slovensku již drony úspěšně využívají. Proto chceme jít také touto cestou,“ uvedl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Místo techniků, jejichž povinností je vyšplhat na sloupy s linkami a kontrolovat je, by na část kontrolních výjezdů podle představ firmy mohl vyrážet už jeden člověk s malým bezpilotním letounem.

„Naším úkolem je vyzkoušet různé druhy bezpilotních leteckých prostředků. Chceme zjistit, který prostředek a jaké senzory je pro kontroly vedení nejvhodnější,“ vysvětlil Jakub Karas z firmy UpVison, která drony provozuje.

Závěry technici zanalyzují

Takový dron přitom pilotuje ve dvojici s kolegou. Zatímco druhý pilot ovládá směr a výšku pohybu samotného létajícího zařízení a orientuje se pomocí vestavěné kamery, Karas v pondělí ovládal speciální kameru zavěšenou pod dronem. Natáčel ji tak, aby přesně zaznamenala případné závady na vedení. Záběry ve vysokém rozlišení pak budou technici dodatečně analyzovat.

Zařízení váží zhruba deset kilogramů a pro jeho používání platí přísné regulace, jejichž dodržování kontroluje Úřad pro civilní letectví. Pokud někdo létá bez povolení, hrozí mu pokuta za pět milionů korun.