Tety z kyjovského kojeneckého ústavu získaly certifikát kvality

Tety z kyjovského kojeneckého ústavu získaly certifikát kvality | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

„Tety“ z kyjovského kojeneckého ústavu získaly certifikát kvality

  • 0
Jako velká mateřská školka se spoustou hraček, mezi nimiž se ozývá dětské žvatlání i smích starajících se tet. Kdyby nebylo nápisu na budově, málokdo by hádal, že se ocitl v kojeneckém ústavu. Ten v Kyjově patří mezi nejlepší. Má na to dokonce čerstvý certifikát.

Jde o vůbec první zařízení tohoto druhu v republice, které  splnilo podmínky mezinárodní normy řízení jakosti. Jmenuje se  ISO 9001:2001 a ucházejí se o něj především běžné výrobní podniky, které se chtějí prezentovat svou kvalitou.

Přísným zkoumáním auditorů prošel v prosinci i Kojenecký ústav v Kyjově. Pečeť kvality mu byla propůjčena přesně na Silvestra a v platnosti bude dva roky.

Tety z kyjovského kojeneckého ústavu získaly certifikát kvality

"Vnímám to jako ocenění kvalitní práce zaměstnanců i prostředí, ve kterém se staráme o odložené děti," považuje si certifikace ředitelka ústavu Anna Neduchalová.

Ústav bez slabin

Ústav musel splnit řadu náročných požadavků, které komise hodnotila. Kromě kontroly dokumentů strávili auditoři mezi dětmi a personálem dva dny. Pozorovali jejich činnost a hledali slabá místa. Žádná nenašli, naopak.

"Ocenili velmi dobrý vztah personálu k dětem i to jak pracujeme na jejich přípravě do života," je spokojená ředitelka. Nejvíc ale podle ní porotu zaujala spolupráce ústavu s rodinami a především včasné předání dětí zpět do rodin. Ať už se jedná o rodiny původní nebo náhradní.

Kojenecký ústav funguje jako záchranný ostrov pro děti do tří let, které nikdo nechce nebo se o ně rodiče nemohou z různých důvodů postarat. Převažují handicapované, ohrožené, týrané i zneužívané děti.

K dětem s citem

"Hodně dětí k nám přichází z velmi stresujících poměrů. Je na nás, abychom jim vytvořili stabilní prostředí. Připravujeme je také pro návrat do rodiny," přiblížila práci pečovatelek psycholožka Jana Petrášová. Podle ní se zaměstnání stává v tomto případě posláním. Bez citlivého vztahu k dětem nelze práci dělat.

Tety z kyjovského kojeneckého ústavu získaly certifikát kvality

"Nemůžeme děti na sebe fixovat, to by bylo proti profesi, v každém případě to ale bez citlivého a láskyplného přístupu nejde," míní Petrášová. Má  zkušenosti. Sama byla adaptovaným dítětem z kojeňáku a popírá mýty o tom, že děti z takovýchto zařízení ztrácí citové schopnosti.

"Nejdůležitější pro děti je rychlý návrat k rodině," ví své.

Počet dětí v ústavu stoupá

Počet dětí umisťovaných do ústavu každoročně stoupá. "Loni jsme přijali do péče o čtvrtinu víc dětí než předloni, to je alarmující statistika," upozornila ředitelka Neduchalová.

Na druhou stranu se daří připravit podmínky k adopcím tak, aby děti našly co nejdříve náhradní rodiče, pokud nemohou zpět k vlastním. Zájemci chodí do ústavu často, mají ale většinou idealizované představy. "Často si myslí, že tu jsou děti vysokoškolských studentek a z pohodových vztahů. Většinou je to ale naopak. Budoucí  rodiče jsou tím často zaskočeni," přiblížila ředitelka.

K dokonalosti ale kyjovskému ústavu přece jen něco chybí. "Nejlepší kojeňák je totiž prázdný kojeňák," vidí ideální stav pro děti Anna Neduchalová.