Nikdo neví, jak vypadá. Ale jeho díla svou kontroverzí vždy zaujmou.

Nikdo neví, jak vypadá. Ale jeho díla svou kontroverzí vždy zaujmou. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Sprejující básník Timo má výstavu. Brno „zkrášluje“ už 17 let

  • 28
Už sedmnáct let mohou Brňané v ulicích vidět jeho výtvory, přesto identita nejznámějšího brněnského streetartisty Tima zůstává utajena. Nyní má sprejující básník dokonce vlastní výstavu v Galerii Off Format v Gorkého ulici, která potrvá do poloviny února.

Jsou tací, kteří už léta jezdí do Brna jenom proto, že prolézají nejrůznější podjezdy, podchody a industriální končiny města, aby zde objevovali a fotili si různé práce streetarterového výtvarníka Tima.

Činí tak od roku 1997, tedy sedmnáct let. Od doby, kdy se práce tohoto umělce začaly v Brně objevovat.

Byla by tam jen šedá plocha

Nejčastěji jde o básničky nastříkané přes šablonu na kandelábry, odpadkové koše či schody. Ale nejvíce prosluly rozměrnější práce na nejrůznější, ovšem coby Timova díla, dobře identifikovatelná témata.

A ty se objevují zásadně jen tam, kde by bez výtvarníkova zásahu nebylo nic než nudná šedivá plocha. Na historické zdi totiž nikdy nemaloval.

Kdo je Timo

Pod tímto pseudonymem či za logem kuřátka se skrývá identita brněnského streetarter a writera. Jeho graffiti se ve veřejném prostoru začalo objevovat kolem roku 1997. Jeho básničky či větší výtvarná díla na veřejných plochách jsou osobitě poetická, ale i angažovaná. Některá musela být zatřena. Třeba po protestu obchodního řetězce Albert (jeho logo použil Timo jako ukazatele k vídeňské galerii Albertina) či Home Creditu, jehož slogan obměnil v galerii v brněnském podchodu na "Home Less, s námi na to máte". Vytvořil i parafrázi komunistického volebního billboardu s obrázkem umučeného faráře Josefa Toufara.

V poslední době se nadto s majiteli objektů, jež si vybral ke svému "zásahu", obvykle domlouvá sám či přes prostředníka a žádá od nich o povolení pomalovat jejich majetek. A protože jeho práce jsou už skutečně proslulé, obvykle povolení také dostane.

Což platí i o jeho nejznámějších "skandálech". Za pomoci výtvarné podoby loga obchodního řetězce Albert vytvořil například na podzim 2012 na zdi drážního tělesa nad brněnskou ulicí Koliště ukazatel k vídeňské galerii Albertina.

Ačkoliv měl povoleno od majitele plochy, tedy Českých drah, aby zde svou práci mohl vytvořit, představitelé řetězce Albert dosáhli po své stížnosti prakticky ihned svého a Timovo dílo muselo být přetřeno.

Poskytovatelům úvěrů se nelíbí

Stejně mizivý smysl pro humor projevili i lidé z úvěrové společnosti Home Credit. Timova práce totiž jejich logo pozměnila na nápis Home Less a zachovala slogan "S námi na to máte".

Ačkoliv dílo bylo součástí právě zahájené výstavy v galerii Myšina v podchodu pod brněnským hlavním nádražím, kterou provozuje Vysoké učení technické v Brně, představitelé úvěrové společnosti dosáhli zabílení Timovy práce rovněž obratem.

"Podchod patří městu a VUT má s městem smlouvu o provozu galerie. Nemůžeme dopustit, aby byla některá z těchto stran poškozena případným soudním sporem," vysvětloval tehdejší prorektor VUT i autor myšlenky galerie Myšina Petr Kvíčala.

"Nedělám to proto, že bych chtěl někoho poškodit či zesměšnit," vysvětlil tehdy MF DNES sám Timo.

"Často teprve až se ty soukromé společnosti ozvou, zjistím, že moje dílo je vlastně zrcadlo, na které reagují. Z toho, co nezůstalo, mám ale největší radost. Jiskřilo to a mělo to energii," nelitoval svých zabílených děl umělec.

Komunistům i primátorovi

K jeho angažovaným dílům patřila před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny parafráze komunistického billboardu, kde k volebnímu heslu KSČM "S lidmi pro lidi" přidal Timo obrázek komunistickými estébáky umučeného faráře Josefa Toufara.

Slavný je Timův portrét brněnského primátora Romana Onderky s nápisem "ctrlC + ctrlV = Bc & MBA". Pomocí počítačových kláves pro kopírování poukazuje totiž na primátorovy podezřele lehce získané akademické tituly a nízkou úroveň akademické práce.

Timovi vyšel nedávno i obsáhlejší knižní katalog jeho "pouličního" díla. Financoval jej jeden z jeho fanoušků.