Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Titul jen tak? Nedáme, dušují se brněnské vysoké školy

  • 13
Vysoké školy na jihu Moravy se dušují, že by se u nich nemohl stát tak rozsáhlý případ plagiátorství, jaký teď otřásá plzeňskou právnickou fakultou. Přesto i Brno, kde je nejvyšší procento vysokoškoláků v Česku, má své aféry.

Napsat seminární práci na vysoké škole může být v současné době jednoduché. Student zmáčkne zázračná tlačítka, zvolí "zkopírovat" a "vložit" a má téměř vyhráno. Plagiát ovšem nesmí odhalit pedagog. Co se může stát, ukazuje případ plzeňské právnické fakulty, kde opisování cizích prací rozpoutalo krizi, která vyústila ve zpochybňování již získaných titulů.

Proti plagiátům začaly bojovat brněnské vysoké školy. Některé z nich spoléhají na postřeh pedagogů. Jiné mají speciálně vyvinutý software. "Dlouhodobě se zabýváme problémem plagiátorství. K jeho zamezení jsme podnikli řadu kroků," sdělila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

90. výročí založení Masarykovy univerzity v Brně

Prvním krokem bylo zpřístupnění všech závěrečných prací. S tím začali na univerzitě v roce 2006. "Je tu veřejná kontrola, ta podle nás funguje nejlépe," tvrdí Fojtová. Škola navíc používá speciálně vyvinutý program s názvem Jako vejce vejci. V procentech vyjádří, nakolik si jsou různé práce podobné. - čtěte také Masarykova univerzita pořádně zatopí plagiátorům

"Neznamená však, že když nám práce vyjede jako velmi podobná, je automaticky opsaná. Pak přichází na řadu pedagog. Ten musí dílo důsledně pročíst," popsala Fojtová.

S podobným programem pracuje také Rašínova vysoká škola v Brně. Pedagogové mají k dispozici program, který odhaluje plagiát, ale i to, jestli studenti ve svých pracích přiznávají citace z literatury.

Stejně postupují na soukromé Akademii Sting. "Máme databázi závěrečných prací, která umožňuje jejich vzájemné srovnání. Můžeme tak odhalit shodné strany či odstavce," řekl tamní prorektor studia David Král.

Brněnské vysoké školy se také mohou připojit k projektu Národního registru vysokoškolských kvalifikačních prací či k systému na odhalování plagiátů Theses.cz. Právě ten by měl možné plagiáty rozpoznat.

K tomuto projektu se letos připojila třeba škola B. I. B. S. Tam se o kontrolu prací ještě starají externí examinátoři. "Pedagogové mají on-line přístup na studentský intranet ke všem písemným pracím studentů naší vysoké školy, tyto práce v průběhu roku hodnotí," popsal vedoucí marketingového oddělení B. I. B. S Aleš Eder.

Na VUT je odhalení plagiátu těžké

Díky těmto programům může být podvodník rychle odhalen. "Plagiátory řešíme individuálně. Vždy záleží na tom, jaký typ práce byl opsán. Jedná-li se například o podvrh závěrečné práce, jde viník rovnou před disciplinární komisi. Často je pak vyhozen ze školy," doplnila Fojtová.

Jinou situaci mají na Vysokém učení technickém v Brně. "Závěrečné vysokoškolské práce u nás nejsou pouze prostým textem, který je možno srovnávat pomocí systémů na odhalování plagiátů," popsal Pavel Jura, prorektor pro informační a komunikační technologie VUT v Brně.

Součástí prací na technické univerzitě jsou totiž schémata, vzorce, tabulky, grafy a další podpůrné obrázky, které je těžké opisovat. "Zadání prací na naší škole jsou také velmi různorodá, takže plagiát je prakticky téměř nemožný," konstatoval Jura.

Vysoké školy v kraji

Soukromé:
Akademie Sting
vychovává budoucí ekonomy a manažery. Vznikla v roce 2001, školné činí 36 tisíc korun za rok.
Brno International Business School. Absolventi si odnášejí tituly Ba, MSc či MBA. Vznikla roku 1998, má přes 2 500 studentů a výše školného je 28 011 za rok.
Newton College v Brně nabízí vzdělávání v oboru podnikání a managementu. Vznikla v roce 2003, má 293 studentů, školné je 31 500 za rok.
Rašínova vysoká škola v Brně původně nabízela jen bakalářské programy, od roku 2008 lze získat i magisterský titul. Škola vznikla v roce 2002, má 472 studentů, školné je 46 tisíc za rok.
Soukromá vysoká škola ekonomická Znojmo nabízí bakalářské studijní programy v oborech účetnictví a marketing. Pobočku má i v Praze. Vznikla v roce 2005, má 560 studentů, školné je 32 tisíc za rok.
Vysoká škola Karla Engliše v Brně je školou s ekonomickým zaměřením, vznikla v roce 2000, má 500 studentů, školné je 40 tisíc za rok.
Vysoká škola realitní - Institut Franka Dysona v Brně nabízí obor realitního makléřství. Vznikla roku 2000, školné je 50 tisíc za rok.

Veřejnoprávní:
Masarykova univerzita, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita, Univerzita obrany, JAMU, Veterinární a farmaceutická univerzita, Vysoké učení technické.

(Zdroj: Ústav pro informace ve vzdělávání)