Lidé mohou přispívat klubu Fléda na rekonstrukci toalet. Za odměnu dostanou samolepky, trička či klubové VIP karty. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Přispějte nám na záchody, vyzývá fanoušky brněnský klub Fléda

  • 4
Loni ho odhlučnili, opravili podlahu, interiér i bary. Letos provozovatelé největšího brněnského klubu Fléda chtějí kompletně zrekonstruovat toalety. Nemají na to však dost peněz. Opravu musí stihnout v létě, mimo hlavní sezonu. Proto se v klubu rozhodli, že požádají o pomoc přímo své příznivce.

"Potřebujeme zhruba 700 tisíc korun. Asi polovinu jsme schopni pokrýt z našich zdrojů a za pomoci některých partnerů. O zbytek ale chceme požádat naše fanoušky," vysvětluje mluvčí klubu Adam Pitrocha.

Lidé můžou dobrovolně přispět částkou od stokoruny do patnácti tisíc. Za svůj příspěvek pak dostanou přiměřenou odměnu, od samolepek přes tričko až k VIP kartě pro dvě osoby na celý rok.

"Myslíme si, že nám přispějí především lidé, kteří na Flédu chodí rádi a fandí nám. Obecně to zaujme spíše fanoušky hudby, především pak mladé lidi z Brna a okolí," předpokládá Pitrocha. Klub tak chce vyřešit poslední velký problém, který zůstává aktuální i po předchozí rozsáhlé rekonstrukci.

Deset tisíc už mají, 340 tisíc chybí

V plánu je kompletní výměna kanalizace i nákup nových sanitárních zařízení. "Když se nám podaří vyřešit zastaralé toalety, budeme se moct naplno věnovat chodu klubu a dramaturgii," dodává Pitrocha.

Klub chce od fanoušků vybrat 340 tisíc korun, prvních deset tisíc už lidé přispěli.

"Fanoušci se za nás postavili už dříve, když nám hrozilo zavření. Problémy s hlukem jsme tehdy vyřešili z vlastních zdrojů. Budeme rádi, když nám teď lidé pomůžou zvednout úroveň Flédy o stupeň výš," říká správce klubu Lukáš Stara. Pokud autoři projektu nedosáhnou cílové částky, vybrané peníze vrátí zpět.

Lidé už zaplatili Prince a Prince i bar Super Panda Circus

Takzvaný crowdfunding, tedy získávání peněz formou sbírky na určitý projekt, v Brně už není neobvyklý. Stál třeba u zrodu českého překladu diskutované nizozemské dětské knihy s homosexuální tematikou Princ a Princ (více o knize čtěte zde).

Překladatelka Adéla Elbel tehdy chtěla především otestovat zájem o vydání takové publikace. "Přišlo mi to lepší než shánět sponzory. Prostě jsem rovnou zacílila na potencionální čtenáře, kteří tak sami dokázali, že má smysl překlad vydat," říká Adéla Elbel.

Síla crowdfundingu podle ní spočívá v podpoření aktivity jednotlivce. "Když lidé vidí, že tomu někdo sám obětoval spoustu sil, mají větší motivaci mu pomoct," konstatuje překladatelka.

Čerstvý úspěch slaví také majitelé podniku Bar, který neexistuje. Peníze - rovný milion korun - na nový bar Super Panda Circus nedávno získali za dvě a půl hodiny (více čtěte zde).

21. května 2014

"Teď dokončujeme hrubou stavbu, brzy začneme chystat interiér. Lidi nám moc fandí, získali jsme nejen finance, ale také všeobecnou podporu," chválí si spolumajitel baru Jan Vlachynský.

Financování formou sbírky by v budoucnu využil znovu. Rekonstrukci klubu Fléda tak velmi vítá, jen ho mrzí, že ji neprovází takový zájem jako u jiných akcí.

"Myslím si, že chybí větší propojení myšlenky, proč by lidé měli přispět penězi na ty záchody," uzavírá Vlachynský.