Státní zástupce Martin Brzobohatý.

Státní zástupce Martin Brzobohatý. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Toflův gang hrozil podnikatelům vraždami i únosem dětí, tvrdí žalobce

  • 5
V Brně začal proces s Toflovým gangem. Skupina třinácti mužů, většinou bývalých policistů, je podezřelá z vydírání podnikatelů. Mezi lety 1998 až 2010 si tak podle obžaloby vydělali miliony korun. Podnikatele obvykle křivě obvinili z hospodářského deliktu a za úplatek jeho stíhání stáhli.

Z obžaloby vyplývá, že gang po obětech žádal částky od deseti tisíc až do deseti milionů korun. Podle spisu vyděrači hrozili svým obětem, že je zavraždí nebo jim unesou děti, pokud nezaplatí.

V čele gangu zřejmě stáli Michal Tofl, který byl zavražděn, a jeho policejní kolega Miloš Almásy. Pokud oběti odmítly zaplatit a podaly si stížnosti na policii, policejní inspekce je řešila, ale nakonec odložila jako zcela nedůvodné.

Kauza je spjata s třemi desítkami případů velmi závažné formy vydírání. Podle obžaloby se gang dopustil mnoha trestných činů zahrnujících úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, zločinné spolčení, návod na ublížení na zdraví, loupež, podplácení a účast v organizované zločinecké skupině.

Proces se koná v největší jednací místnosti krajského soudu. Půl hodiny trvalo, než se vůbec podařilo obviněné a jejich obhájce usadit. Jen obžalobu četl státní zástupce Martin Brzobohatý hodinu a půl. Má asi sto stran. Spis případu má dokonce padesát tisíc stran, z čehož 35 tisíc stran tvoří přílohy. Brzobohatý navrhl vyslechnout 111 svědků, číst 25 výpovědí a předložit soudu tři sta listin.

Almásy: Nikoho jsem nevydíral, šlo jen o úplatky

Jako první z obžalovaných vypovídal Miloš Almásy, který podle Brzobohatého gang s Michalem Toflem vedl. Likvidací a únosem dětí podnikatelům prý nikdy nehrozil. Peníze prý bral pouze jako úplatky za "právní poradenství, a to vždy bez nátlaku".

Před soudem připustil, že vždy nejednal v souladu s etickým kodexem policisty, s organizovaným zločinem prý ale nemá nic společného. "Navrhoval jsem během vyšetřování, aby bylo vyslechnuto třicet svědků. Pokud by se to stalo, stál bych tu tak za polovinu skutků (z obžaloby) a šlo by čistě jen o úplatky," uvedl Almásy.

Tvrdí, že využíval svých zkušeností získaných u policie nikoli k vydírání, ale jen k poradenství.

Almásy také uvedl, že žádný vyděračský gang neexistoval a s Toflem jej nevedl. Prý se znali, ale již před lety se rozešli kvůli neshodám. S Toflem prý neměl nikdy společnou "ani sirkovou krabičku, natož organizovanou trestnou činnost".

Obžaloba je podle něj nevěrohodná a vystavěna tak, jak se to policii hodilo. Podle něj je technicky nemožné, aby gang bez potíží fungoval 13 let a procházelo mu to.

Spis uvádí, že gang vydíráním podnikatelů vydělal miliony korun. "Mně nikdo žádné miliony nedal. Byly to stovky tisíc, k tomu jsem se doznal. Byla to chyba. Nechtěl jsem peníze způsobem takovým, že bych někoho k jejich vydání nutil," dodal Almásy.

Čtyři dny potrvá jen výslech obžalovaných

Proces potrvá patrně několik měsíců. Kdy padne verdikt, není jasné. Tento týden jsou pro hlavní líčení vyhrazeny čtyři dny, kdy chce soud vyslechnout obžalované.

Většina obžalovaných je stíhána na svobodě, část je ve vazbě a část ve výkonu trestu za jinou činnost. Obžalovaným hrozí až 16,5 roku vězení.

Před soudem by patrně stanul i Tofl. V červnu 2010 jej ale někdo zastřelil v Brně-Žebětíně. Letos kriminalisté zadrželi tři muže podezřelé z jeho vraždy. Jeden z nich, podnikatel Petr Pavel Bezděkovský, za mřížemi spáchal sebevraždu. Zbylým dvěma hrozí až 20 let vězení.

,