Krajský soud na konci února poslal do vězení 11 lidí. Kauzou skupiny vyděračů se však musí soudy zabývat nadále.

Krajský soud na konci února poslal do vězení 11 lidí. Kauzou skupiny vyděračů se však musí soudy zabývat nadále. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Toflův gang, který nebyl gangem, zaměstnává justici tři roky

  • 2
Před třemi lety začalo v Brně zatýkání policistů i expolicistů, kteří podle vyšetřovatelů léta vydírali podnikatele. Případ, jehož zveřejnění zahýbalo důvěryhodností krajské policie i justice, způsobil chaos i na policejním prezidiu. Neopatrné a nepodložené komentování stálo místo bývalého šéfa policie Petra Lessyho.

O víkendu to byly přesně tři roky, co Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a policejní inspekce rozjela v Brně nebývale velké zatýkání. Těžkoooděnci v kuklách si přišli pro bývalé i tehdy ještě sloužící policisty.

„Toflův gang“

Kauza odstartovala v srpnu 2011, kdy bylo zatčeno prvních šest údajných členů skupiny. Státní zástupce po ročním vyšetřování poslal před soud celkem 13 lidí. Podle obžaloby šlo o skupinu bývalých policistů a jejich kompliců, kteří v letech 1998 až 2010 vydírali podnikatele na jižní Moravě. Nabízeli jim, že za úplatek vyřeší jejich problémy se zákonem. Jindy zase požadovali peníze za to, že proti oběti nevytvoří smyšlenou kauzu. Šéfem skupiny byl údajně bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky Michal Tofl. V roce 2010 ho zastřelil nájemný vrah.

Ti s dalšími komplici totiž podle obžaloby po léta na jihu Moravy vydírali podnikatele a zneužívali k tomu informace z policejních spisů. Všichni zatčení tehdy putovali do vazby, kde jeden z hlavních aktérů - expolicista Miloš Almásy - sedí dodnes.

Teprve nyní ovšem podle zjištění MF DNES dostávají obžalovaní do svých schránek první rozsudek a začíná jim běžet lhůta na odvolání. „Zatím nebyl doručen všem dotčeným osobám,“ uvedla mluvčí brněnského krajského soudu Lenka Smutná Polachová.

Oficiálně se zátahu říkalo Akce Asia, brzy se však v médiích objevila přízviska Toflův či Setvákův gang. Kvůli selhání policistů i kontrolních mechanismů u policie se případem zabýval i parlamentní bezpečností výbor. Ani po třech letech však není jasné, jaký bude mít tento zátah nakonec výsledek a kdo a za co bude potrestán.

Spolupracovali, ale nebyli organizovaná skupina, rozhodl soudce

Soudy se totiž údajným Toflovým gangem vyděračů z řad policie budou muset zabývat i nadále. „S výjimkou dvou obžalovaných jsem podal odvolání,“ vyjádřil se tento týden poprvé k verdiktu státní zástupce Martin Brzobohatý, který měl celou kauzu na starosti. Nesouhlasí ani s výší trestu, ani s popisem toho, čeho se obžalovaní podle soudu dopustili.

Únorový rozsudek krajského soudu

Soudce brněnského krajského soudu Miloš Žďárský totiž rozhodl, že lidé kolem expolicisty Almásyho a zavražděného expolicisty Michala Tofla při vydírání podnikatelů příležitostně spolupracovali (více o rozsudku čtěte zde).

Nešlo však prý o organizovanou skupinu v té podobě, jak ji popisuje zákon. A tak rozdal Žďárský aktérům nižší tresty, než navrhovala obžaloba.

Do vězení poslal 11 ze 13 obžalovaných. Nejpřísněji - devíti lety - potrestal právě Almásyho. Ostatní mají jít do vězení na tři až osm let.

V soudní síni si třináct souzených vyslechlo tento verdikt už na konci letošního února. Soudce však až nyní rozsudek sepsal. Teprve teď si tak na 250 stranách mohou přečíst, co přesně jim klade za vinu a co se naopak neprokázalo.

Jsou za námi dvě třetiny, prohlásil advokát stíhaného

Vzhledem k rozsahu dokumentu však zatím nechce nikdo další postup příliš komentovat.

„Kdybych tuto kauzu přirovnal k hokeji, máme za sebou dvě třetiny. První se hrála při vyšetřování zcela bez pravidel, tu jsme prohráli. Druhá se hrála nyní u soudu, a tam už jsme prohráli méně. Třetí se bude hrát při odvolání,“ zhodnotil už dříve advokát stíhaného Eduarda Slaniny Petr Novák. Jeho klient má jít za mříže na osm let, trvá ale na své nevině.

V kontrastu s prohlášeními policejních špiček na začátku kauzy ovšem soud rozhodl, že jeden z údajně hlavních členů celého gangu, bývalý šéf brněnského pracoviště policejní inspekce Rudolf Setvák, je nevinen.

Údajné zametání stop po činnosti kompliců, kvůli kterému byl Setvák obviněn, přišel o místo a strávil několik měsíců ve vazbě, se podle soudu vůbec nestalo (více čtěte zde).

„V případě Rudolfa Setváka se nebudu odvolávat,“ rozhodl minulý týden státní zástupce. Bývalý vysoce postavený policejní funkcionář tak bude zanedlouho pravomocně očištěn. Bude se tak moci domáhat jak odškodnění za vazbu, tak návratu k policii. Dokud však tento verdikt nenabude právní moci, nechce se ani Setvák k ničemu vyjadřovat.

Řada okolností v kauze gangu vyděračů ovšem zůstane neobjasněná natrvalo především kvůli nájemné vraždě jednoho z hlavních aktérů Michala Tofla v roce 2010, jejíž vyšetřování policisty na stopu gangu vlastně přivedlo.

Tofl patrně zemřel kvůli sporům o peníze, které získal díky nezákonné činnosti spojené s obřím podvodem Edbusy (více najdete zde). Jenže Toflův obchodní partner Petr Pavel Bezděkovský, který si vraždu patrně objednal, ve vazbě spáchal sebevraždu.

Ani on tak nemohl u soudu vypovídat. A přímo na krajském soudu se v lednu 2012 z dosud neznámého důvodu oběsil i soudce Jiří Stýblo, který kauzu Edbusy soudil a na kterého kvůli tomu tlačil jiný soudce Jiří Pešek. Ten byl za zneužití pravomoci nedávno nepravomocně odsouzen k podmínce.