Mirek Topolánek, ilustrační foto

Mirek Topolánek, ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Topolánek zůstal lídrem na jihu Moravy, Grebeníčka KSČM uklidila na „dvojku“

  • 5
Jelikož Mirek Topolánek z čela ODS neodešel, zůstává jedničkou i na jihomoravské kandidátce strany. V úterý měly partaje poslední možnost odevzdat kandidátky do květnových voleb. Rošádu na jižní Moravě nakonec nezažili ani sociální demokraté, jedničkou zde zůstal Bohuslav Sobotka.

Dlouhých dvanáct hodin se v úterý kymácela židle pod předsedou občanských demokratů Mirkem Topolánkem. Část vedení strany se ho pokoušela přesvědčit, aby se vzdal funkce předsedy.

19 stran

Na jižní Moravě se do parlamentních voleb hlásí 19 stran.

Registraci stran a kandidátů ještě musí potvrdit krajský úřad do 9. dubna.

Odklidit ho odpůrci, mezi nimiž je i předseda senátu Přemysl Sobotka, jej chtěli i z jihomoravské kandidátky. Vadily jim jeho nešetrné výroky směrem k církvi či voličům ČSSD, do kterých se opřel v rozhovoru pro časopis Lui určený homosexuálům.

"Jsem rád, že budu mít šanci své výroky voličům vysvětlit," řekl po jednání Topolánek. Pro jihomoravskou kandidátku ODS to byl již druhý vážný otřes v poslední době.

do boje o sněmovnu se přihlásilo 26 stran

Už v únoru vyškrtli spolustraníci bývalého žabovřeského starostu a tehdejší "šestku" pro sněmovní volby Aleše Kvapila kvůli podezření z korupce. V případě Topolánka by šlo o změnu "za pět dvanáct".

Lídrem sociální demokracie zůstává Sobotka

Kandidátky totiž mohly strany odevzdat právě do úterý, následující týden už v nich mohou jen škrtat či přesouvat kandidáty. "Obě kauzy budou mít vliv na ODS ve volbách. Otázka je jaký. Zejména nerozhodnutí voliči mohou hledat jiná řešení," zhodnotil politolog Jakub Šedo.

Sympatizovat by podle něj mohli třeba s TOP 09. Pokud se však "topka" udrží nad pětiprocentní hranicí. "Voliči v průzkumech obecně vnímají oněch pět procent citlivě," míní politolog.

Lídr se nemění ani v případě největších rivalů ODS, sociální demokracie. Ačkoliv ještě nedávno se mluvilo o velké rošádě. Bohuslava Sobotku měl nahradit hejtman Michal Hašek.

Sobotka měl podpořit nepříliš silnou pražskou kandidátku. "V Praze se podařilo zlanařit Martina Pecinu, takže nakonec nemuseli problém řešit," vysvětlil politolog Stanislav Balík.

Grebeníčka nahradila úspěšná Rujbrová

Hašek, s nímž předseda Jiří Paroubek počítá na post ministra zemědělství, figuruje na listině jako číslo jedenáct. "Má-li někdo potenciál přeskákat kandidáty na vyšších místech, je to Hašek," míní Balík.

To předseda zelených Ondřej Liška se však do Prahy přesunul. V čele ho nahradila Jana Drápalová. Podle Balíka to straně ublížit nemusí. "Ani v roce 2006, kdy byly volby, nebyl známý. Stál mimo parlament a fakticky i mimo špičku komunální politiky," popsal.

Zato komunisté dali mediálně známou tvář Miroslava Grebeníčka až na druhou pozici. Jedničkou je Zuzka Bebarová-Rujbrová.

Zda se KSČM snaží kontroverzního Grebeníčka "schovat" na druhé místo, ví dle Šeda jen sama strana. "Ale v roce 2006 byla Rujbrová velmi úspěšná, získala devět tisíc preferenčních hlasů," dodal Šedo.