Moderně řešenou budovu má například vinařství Sonberk z Popic.

Moderně řešenou budovu má například vinařství Sonberk z Popic. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Vinaři chtějí být vidět. Tradiční sklepy nahradí moderní domy

  • 8
Turisté se zamilovali do vína. Chtějí ho nejen pít, ale i nahlédnout do „kuchyně“, kde se víno rodí a zraje. Z podzemí sklepů se tak vinařství přesouvá na povrch. Na jižní Moravě s tím slavila úspěch vinařství Sonberk a Gotberg, pro která vznikly moderní vinařské domy, následovat je chtějí další.

Podobu nových sídel jim pomáhají najít studenti VUT. „Vinaři chtějí přilákat turisty, aby přímo k nim jezdili, ochutnávali tam víno a poznávali ho. Moderních staveb bude vzhledem k novým metodám pěstování a zpracování vinné révy spolu s vinařskou turistikou potřeba stále víc,“ myslí si Petr Dýr z Ústavu architektury Fakulty stavební brněnského Vysokého učení technického.

Jeho studenti si zatím zkoušeli kreslit vinařské domy „nanečisto“. Teď hledají reálná zadání. Pomáhá jim v tom i Národní vinařské centrum, které jejich výzvu rozeslalo vinařům. První zájemce studenti architektury mají. Konkrétní návrhy už vytvořili například pro znojemské vinařství Lahofer, které plánuje výstavbu vinařského domu v krajině u Dobšic na Znojemsku. Studenti vyrazili do současného provozu, aby se podívali, jak přesně se ve vinařství pracuje, a mohli do svého návrhu zanést specifické požadavky vinařství.

„Nebylo na studentech, aby vytvořili finální verzi projektu. Spíš jsme jejich práci brali jako inspirativní,“ vysvětlil Petr Chaloupecký z vinařství Lahofer.

Vinařské domy se pomalu objevují v zahraničí

Například studentka Petra Sobočíková vycházela z místních poměrů. „Pro půdorysný tvar objektu jsem našla inspiraci v dobšických křížích, které jsou nejčastěji označovány jako pozůstatky vlivu a působení Cyrila a Metoděje na Velké Moravě,“ popsala svůj nápad. Právě díky tvaru kříže rozdělila nečistou část s prostory pro výrobu, skladování a dalšími od míst, která jsou určená pro návštěvníky - showroomu s možností nákupu vína, restaurace a ubytování.

A přesně tak moderní vinařství fungují. „Stačí se podívat do zahraničí - v Rakousku, Slovinsku, Maďarsku, Itálii i na Slovensku už se vinařské domy objevují. A pomalu o nich vinaři začínají uvažovat i u nás,“ míní Dýr.

V Česku zatím tolik zajímavých vinařství není. Přehlédnout se nedá sídlo vinařství Sonberk v Popicích na Břeclavsku od architekta Josefa Pleskota, jen na protějším kopci stojí vinařství Gotberg. Ve Starém Poddvorově pak stojí za povšimnutí vinařství Krásná hora.